5 najlepszych miejsc do zwiedzania w gorącej Hiszpanii

Hiszpania to nie tylko miasto, które powinno kojarzyć się nam z unikalną kuchnią, czy też popularnymi festiwalami. To również idealnie miejsce dla podróżników, którzy chcą zobaczyć jedne z najpiękniejszych zabytków świata. Jednak na co konkretnie powinniśmy zwrócić naszą uwagę? Sprawdźmy.

Sagrada Familia

Sagrada Familia to z pewnością wizytówka całej Hiszpanii. Będąc w tym europejskim kraju koniecznie należy zwiedzić ten majestatyczny kościół. Jest to nie tylko święte miejsce dla katolików, ale również dla wszystkich miłośników monumentalnych budowli w stylu secesyjnym. Prace nad świątynią rozpoczęto już w 1882 roku, a jej projektantem jest Antoni Gaudi. Główny styl to secesyjny, jednak budowla składa się z 3 fasad, każda utrzymana w unikalnym stylu. Znajdziemy tam więc zarówno secesje oraz gotyk. Kościół zlokalizowany jest w Placa de Gaudii w Barcelonie. Sagarda Familia jest nadal w trakcie budowy. Budowlę w całej okazałości będzie można oglądać już w 2026 roku. Obecnie świątynia budzi ogromne uznanie wśród miłośników architektury secesyjnej, ponieważ jest wysoka na 120 metrów. Co roku zabytek odwiedza około 3 milionów turystów, co czyni go najpopularniejszą atrakcją w całym państwie. Turyści, którzy chcą się tam wybrać powinni pamiętać, że wstęp kosztuje 17 euro (stan na dzień 12.09.2021r.). Od 1984 roku świątynia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że można wejść na sam szczyt wieży pokonując około 400 stopni schodów. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wbudowanej windy.

Casa Mila

Casa Mila to kolejna budowla hiszpańskiego projektanta Antoniego Gaudiego. Kamienica została wybudowana w 1910 roku, czyli 16 lat przed tragiczną śmiercią mistrza. Całość utrzymana jest w stylu secesyjnym. Z pewnością jej wielkość oraz unikalna architektura sprawią, że każdy turysta popadnie w zdumienie. Casa Mila bowiem została wykonana bez użycia specjalistycznych narzędzi wyznaczających poziomą kreskę. Każdy element kamienicy jest nierówny oraz przypomina fale na tafli wody. Budynek wykonany został z kamienia, metalu, mozaiki, marmuru oraz ceramiki. Jest to zdumiewająca kamienica, która w każdym pokoju posiada unikalny gipsowy sufit z wyżłobionymi płaskorzeźbami. Turyści mogą podziwiać geniusz projektanta wchodząc na najwyższe piętro budynku.

Alhambra

Alhambra to zespół budynków, który zaciekawi niejednego miłośnika wojennych fortyfikacji. To właśnie tam znajdowało się miejsce obrony Arabów w dawnej Hiszpanii. Budynki są zachowane w stylu arabskim. Można dostrzec tam wiele dziedzińców oraz pałaców. Nie zabrakło tam rzeźb oraz sal wypełnionych kolumnami. Pielęgnowane ogrody są wzbogacone o szeroki system nawadniania, który powstał już w 1232 roku. Można zobaczyć tam dawne uniwersytety, koszary, meczety oraz wiele placówek handlowych. Kompleks budynków zlokalizowany jest na wzgórzu La Sabika. Warto nadmienić, że forteca nigdy nie została podbita.

Alkazar

Alkazar to pałac królewski, który został wybudowany w 1369 roku przez Piotra I Okrutnego. Całość utrzymana jest w stylu mudejar. To właśnie w tym miejsce Izabela Kastylijska oraz Ferdynand Aragoński ugościli Krzysztofa Kolumba po jego podróży do Ameryki. Dawniej była to rezydencja Abdurrahmana II, która przyciągała do siebie poetów oraz pisarzy. W całej budowli możemy zobaczyć zarówno styl gotycki, renesansowy czy też barokowy. Warto wiedzieć, że pałac posiada elementy zarówno chrześcijańskie jak i islamskie. Z pewnością będzie ciekawym elementem do zwiedzenia.

Casa Batllo

Casa Batllo to budynek, który został zrekonstruowany przez Antoniego Gaudiego w 1906 roku. Jest to idealnie dopełnienie wszystkich budowli tego hiszpańskiego projektanta. Z pewnością warto zwrócić uwagę na budynek, ponieważ w nim znajdują się również meble oraz żyrandole w pełni zaprojektowane przez mistrza. Kamienica posiada elementy zwierzęce, ponieważ jej dach pokryty jest kamieniem w kształcie łusek a balkony przypominają kości zwierząt. Z pewnością budowla zachwyci wszystkich miłośników nietypowych stylów. Kamienica idealnie pasuje do pozostałych dzieł tego wybitnego projektanta.

Hiszpania to z pewnością kraj, który sprawi, że zdobędziemy nową wiedzę o przeszłości a także zachwyci nas swoją unikalną architekturą. Warto zwiedzać Hiszpanię, ponieważ ona daje nam możliwość rozwoju mentalnego oraz duchowego. Kraj najlepiej jest odwiedzić wiosną, ponieważ unikamy w ten sposób tłumów turystów.

Dodaj komentarz