
Podkarpacie to region niezwykły, mogący pochwalić się piękną przyrodą oraz unikalnymi zabytkami. Wielu z nas odwiedza tę krainę ze względu na drewniane cerkwie, które stały się turystyczną wizytówką Podkarpacia, choć atrakcji czeka tu znacznie więcej. Wspaniałą grupą zabytków są tutejsze zamki, w gronie których można znaleźć wiele perełek dawnej architektury. Które z nich warto zobaczyć?
Przecław: zapomniana perełka architektury
Zamek w Przecławiu, choć piękny, jest obiektem dość słabo znanym turystom. A szkoda, bo miłośnikom zamków spacer w jego otoczeniu może sprawić sporo radości. Ta renesansowa budowla może się pochwalić pięknym parkiem, po którym turyści mogą spacerować bez ograniczeń. Wspaniale prezentują się też zamkowe wnętrza, te jednak przeznaczone są dla gości hotelowych. Część z nich można zwiedzać w towarzystwie przewodnika, a skorzystanie z tej oferty będzie strzałem w dziesiątkę dla każdego miłośnika historii.
Od okazałej rezydencji do siedziby sądu
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie ma za sobą dość długą drogę. Ta okazała rezydencja, otoczona potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, pierwotnie służyła jednej z najmożniejszych rodzin władających podkarpackimi miastami. W XIX wieku pieczę nad obiektem przejęły władze austriackie, które przemieniły okazałą rezydencję w więzienie. Podobną rolę zamek ten spełniał w okresie II wojny światowej, kiedy to Niemcy więzili tu polskich działaczy, oraz po wojnie, kiedy to w zamku więziono osoby niewygodne dla nowej władzy. Do dziś w zamku mieści się sąd, dlatego też turyści zainteresowani zamkiem muszą się ograniczyć do spaceru wokół tej budowli. Robi ona wrażenie, tym bardziej, że w sąsiedztwie zamku nie brak innych ciekawych zabytków.
Zwiedzanie „Małego Wawelu”
Zamek w Baranowie Sandomierskim, często nazywany „Małym Wawelem”, zachwyca pięknym parkiem i dziedzińcem, który zapewnił mu porównanie z królewskim zamkiem w Krakowie. Wizyta w Baranowie Sandomierskim będzie nie lada gratką dla miłośników pięknych wnętrz oraz dla tych, których fascynują dzieje Leszczyńskich. Zwiedzanie tego zamku z miejscowym przewodnikiem będzie dla wielu z nas wspaniałą lekcją historii oraz przygodą, która na długo zapisze się w pamięci.
Okazała rezydencja Sapiehów
Dzieje zamku w Krasiczynie sięgają XVI wieku, a w jego dziejach rolę bardzo ważną odegrała rodzina Sapiehów. To o nich najpiękniej opowiadają miejscowi przewodnicy, to o nich przypomina sporo zgromadzonych na zamku pamiątek. W czasie wycieczki po tym zamku można też nacieszyć się wspaniałą architekturą, a przede wszystkim ujrzeć piękne dekoracje sgraffitowe. Zachwyt wzbudzają też cztery charakterystyczne baszty oraz zamkowy dziedziniec, pięknie prezentuje się też otaczający zamek park, kuszący m.in. okazałymi drzewami sadzonymi jeszcze w czasach Sapiehów.
Oko w oko z Diabłem Łańcuckim
Kto lubi tajemnicze historie o dawnych zawadiakach, kto chce spacerować w otoczeniu pięknych powozów, ten koniecznie powinien odwiedzić Łańcut. Tutejszy zamek jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, a że towarzysza mu liczne atrakcje, chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje.
Wspaniały park ze storczykarnią, powozownia z wiekowymi karetami oraz zbiór ikon, mogący zrobić wielkie wrażenie na każdym miłośniku sztuki cerkiewnej – oto najważniejsze powody, dla których na zwiedzanie Łańcuta warto przeznaczyć więcej czasu. Zachwyca też sam zamek, będący cenną pamiątką po Lubomirskich i Potockich. Jego sylwetka może oczarować każdego, podobnie jak piękne wnętrza, które warto zwiedzać z zamkowym przewodnikiem.
Podkarpackie zamki mają wiele uroku, a historyczne wycieczki ich śladem mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. W tej części kraju nie brak cennych zabytków, a kto poświęci im swój czas, ten z pewnością nie będzie żałować.