Akcje — jak działają? W jaki sposób zacząć z nimi przygodę?

Są różne metody na to, aby móc zwiększyć swój budżet. Jedni decydują się na tradycyjne oszczędzanie, inni szukają nowych możliwości, które pomagają zdobyć sporą sumę pieniędzy szybko oraz łatwo. Czy właśnie w taki sposób działają akcje? Sprawdzamy.

Czym są akcje?

Akcje definiuje się jako papiery wartościowe, które posiadają w sobie prawa mające charakter zarówno majątkowy, jak i niemajątkowy. Nabywa się je poprzez uczestnictwo w spółce akcyjnej.

Akcja sprawia, że akcjonariusz zyskuje udział w kapitale całej spółki akcyjnej. Same akcje napędzają przedsiębiorstwo do rozwoju. Pomagają mu zebrać najpotrzebniejsze fundusze poprzez znalezienie współwłaścicieli majątku.

Jak kupuje się akcje?

Akcje kupuje się w bardzo prosty sposób. Jedyne co należy zrobić to otworzyć konto maklerskie oraz wpłacić tam początkowy depozyt. Na jego bazie można już będzie wybrać transakcję oraz ją zakupić, rozpoczynając tym samym inwestycję.

Akcje możemy znaleźć w wielu różnorodnych miejscach. Mogą to być popularne strony giełd, które posiadają najlepsze według ekspertów inwestycje, które są godne zainteresowania.

Aby założyć swoje pierwsze konto maklerskie, należy udać się do domu maklerskiego lub specjalnego biura. Niektóre banki, które nieustannie rozwijają się dla swoich klientów, wprowadziły już możliwość otwarcia konta na bazie rachunku, który już się tam posiada. Wniosek o otwarcie konta maklerskiego można złożyć na stronie internetowej.

Warto wiedzieć, że otwarcie takiego konta może być darmowe, jednak przygotujmy się na około 0,25-procentowe prowizje od danej transakcji.

Czy akcje to bezpieczna forma inwestowania?

Oczywiście, jak każda inwestycja, akcje niosą za sobą pewne ryzyko. Według ekspertów w dziedzinie finansów są one jednak mało ryzykowne oraz stosunkowo bezpieczne, szczególnie jeśli porównamy je, chociażby do aktywów.

Inwestycja w akcje może skończyć się w najgorszym przypadku stratą całości lub części pieniędzy, które zainwestowaliśmy w konkretną spółkę. Kupując akcje, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że nie możemy dokładnie wyliczyć wielkości zwrotu stopy z inwestycji. Dobrą wiadomością dla inwestorów jest to, że na początek nie musimy inwestować więcej niż kilkadziesiąt złotych. Taka kwota już może generować pewne zyski.

Jak znaleźć korzystne dla nas akcje?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jedną odpowiedzią. Gdyby to było tak proste, to każda osoba byłaby w stanie zyskać wiele pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie inwestujmy w firmy, których zupełnie nie znamy, ale wyróżniają się one tak zwanym growth investing, czyli współczynnikiem wzrostowym, jeśli chodzi o cenę.

Zapoznajmy się w konkretną firmą, jej historią, doświadczeniem na rynku oraz co najważniejsze zobaczmy, jak przedstawiały się jej wyniki na giełdzie z ostatnich miesięcy lub kilku lat.

Dodatkowo możemy skorzystać z wielu stron www ekspertów, którzy prowadzą swoje własne blogi. To właśnie tam każdy laik będzie mógł zobaczyć, które akcje są godne zainteresowania. Dużym plusem będzie między innymi możliwość zobaczenia opinii innych osób w komentarzach.

Dobre akcje to również takie, które wyróżniają się tendencją wzrostową od pewnego czasu. Delikatne spadki sprzedaży zazwyczaj kończą się korekcją oraz ponownym zwiększeniem sprzedaży.

Jak widać, akcje nie są takie straszne, jak mogłoby się to wydawać. Warto w nie inwestować, jednak należy robić to rozważnie, na podstawie sugestii specjalistów. Znaleźć je można na ich stronach www.

Dodaj komentarz