Austria – najważniejsze zabytki, na które warto zwrócić swoją uwagę

Austria jest krajem, który dla wielu osób kojarzy się przede wszystkim z Mozartem oraz marcepanem. To również stolica szlachetnych alkoholi oraz nowoczesności. Jakie zabytki warto odwiedzić, będąc w tym kraju? Sprawdzamy.

Austria w pigułce – czyli co powinieneś o niej wiedzieć?

Austria zlokalizowana jest w Europie Środkowej. Jej stolica, Wiedeń, jest największym miastem w tym kraju. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 1900000. Dla wielu Austria to obowiązkowy punkt podczas zimowych ferii. Wszystko ze względu na fakt, że zlokalizowane są w niej Alpy. Świetnie nadają się one do wypoczynku oraz spędzenia czasu na sportowo. Wiele osób właśnie tam decyduje się na uprawianie narciarstwa.

Klimat Austrii jest stosunkowo podobny jak w Polsce. Jednak regionami może on zmieniać się pod wpływem różnorodnych mas powietrza. Zależy to między innymi od obecności mórz.

Dla wielu Austria jest miejscem muzyki poważnej. To właśnie tam urodził się słynny kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. To jednak niejedyny światowej klasy muzyk, który urodził się oraz wychowywał w tym kraju. Urzędowym językiem w Austrii jest niemiecki. Płacić można tam w walucie euro. Austria nie ma dostępu do morza, jednak nadal zachwyca swoją przyrodą oraz powierzchnią. Dużą część stanowią górę.

Austria graniczy z Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami i Słowenią. Szwajcarią, Słowacją oraz Lichtensteinem. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej można przemieszczać się bez żadnych problemów między krajami. Każdy z pewnością będzie w stanie również zwiedzić ciekawe miejsca w tym kraju za pomocą pociągów oraz autobusów.

Pałac Schönbrunn

Wiele głównych atrakcji oraz zabytków Austrii zlokalizowane są w jej stolicy. Doskonałym ich przykładem będzie Pałac Schönbrunn. Został on zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Od 1996 roku ten zabytek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Początkowo pałac był zasiedlony przez kanoników. Na przełomie stuleci jednak budynek zmieniał swoich właścicieli. W zależności od nich był między inni dworem myśliwskim, który otoczony był stawami oraz ogrodami. W swojej historii pałac ten był również budynkiem mieszkalnym. Jednak w 1683 roku podczas oblężenia tureckiego został on doszczętnie zniszczony. Już 4 lata później, czyli w 1687 roku pojawiły się plany jego odbudowy oraz zlokalizowania w tym miejscu zespołu pałacowego. W międzyczasie zmieniał on swoje projekty, aby ostatecznie w 1701 roku zyskać w większości współczesny wygląd.

Wnętrze pałacu utrzymane jest w stylistyce rokoko. Zwiedzający mogą podziwiać tam różnorodne zabytki, ogrody, fontanny oraz palmiarnię.

Katedra Świętego Szczepana

Katedra Świętego Szczepana jest zabytkiem, który przede wszystkim stanowi najgłośniejszą wizytówkę Wiednia. Wielu artystów nawiązuje właśnie do tej budowli w swoich dziełach.

Świątynia ta jest jedną z najstarszych, które znajdują się w Wiedniu. Katedra pochodzi już z 1230 roku, w którym początkowo przybierała postać kościoła. Następnie z czasem zyskiwała coraz to większy rozmiar, aby stać się olbrzymią gotycką świątynią.

Długość katedry wynosi 107 metrów co czyni ją jedną z największych świątyń w całej Europie. Zdecydowanie jest warta obejrzenia, szczególnie przez osoby, które cenią sobie monumentalność. Utrzymana jest w charakterze rzymskokatolickie. Kim oraz jej wezwaniem jest wspomniany Święty Szczepan. Był on pierwszym męczennikiem w dziejach całego chrześcijaństwa.

Hofburg

Hofburg szczególnie powinien znaleźć się na liście zabytków do zwiedzenia podczas pobytu w Austrii. Jest to związane przede wszystkim z jego historią. To właśnie tam od XIII wieku zasiadali wszyscy władcy tego kraju.

Rezydencja władców na początku była gotyckim zamkiem. Jednak z czasem każdy przedstawiciel władzy Austriackiej zmieniał jej konstrukcję. Współcześnie można znaleźć tutaj elementy zarówno baroku oraz klasycyzmu. Ważną częścią całej konstrukcji jest Dziedziniec Szwajcarskiej. Można spotkać tam również wiele różnorodnych rzeźb.

Ciekawostką jest fakt, że co roku w tej rezydencji odbywa się jest tradycyjny bal cesarski. Odbywa się on zawsze w sylwestra od 1970 roku. Impreza ta gości około 2500 uczestników z ponad 30 krajów. Tradycja rozpoczęła się od panowania Franciszka Józefa oraz jego żony Elżbiety.

Belweder

Belweder to kolejna wizytówka Wiednia, która utrzymana jest w barokowym stylu. Jego cechą charakterystyczną są dwie budowle, które rozdziela ogród zachowany w stylu francuskim. Taką stylistykę roślin można zaobserwować w wielu różnorodnych zabytkach Austrii.

Charakterystyczną w belwederze są również rozlokowane posągi sfinksów. Niegdyś piętro budynku było przeznaczone na różnorodne uroczystości. Przechowywano tam również obrazy, które należały do rodziny cesarskiej. Współcześnie znajduje się tam muzeum. Najciekawszą atrakcją z pewnością będzie ogród, który zachował się niemal nienaruszony od 1700 roku.

Austria to zdecydowanie ciekawy kraj, który warto odwiedzić. Najlepszym miastem na początek będzie Wiedeń, który oferuje zwiedzającym wiele różnorodnych zabytków. Do Austrii z Polski można dostać się nie tylko samolotem, ale również autobusem oraz pociągiem. Warto choć raz zagościć w tym miejscu z ciekawą tradycją oraz kulturą.

Dodaj komentarz