Belgia – kraj czekolady, frytek oraz piwa

Belgia to kraj, który słynie na całym świecie z produkcji najlepszej czekolady. To właśnie tu wymyślone zostały frytki, a rocznie wytwarza się około 150 rodzajów piwa. Co warto wiedzieć o tym kraju? Sprawdzamy.

Belgia w pigułce

Belgia to Państwo, które leży w Europie zachodniej. Jej stolica – Bruksela – jest jednocześnie stolicą całej Europy. Belgia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów na kontynencie. Możemy bez problemu przemieszczać się tu koleją. Ciekawostką jest fakt, że w tym kraju funkcjonuje najdłuższa trasa tramwajowa, która biegnie od granicy Francji do Niemiec i ma 67 kilometrów długości. Belgia dzieli się na trzy strefy geograficzne: przybrzeżne wyżyny, płaskowyż oraz wyżyny i pasmo górskie. W kraju panuje klimat umiarkowany morski, który charakteryzuje się obfitymi opadami przez cały rok oraz niskimi temperaturami powietrza. Belgia ma dostęp do Morza Północnego, a językami urzędowymi są niderlandzki, francuski oraz niemiecki.

Atomium

Atomium to model żelaza, który został powiększony 165 miliardów razy. Zlokalizowany jest w stolicy kraju Brukseli. Został zbudowany w 1958 roku z okazji EXPO-58. Model żelaza został stworzony na cześć osiągnięć z zakresu nauki oraz techniki. Ma on 102 metry oraz waży 2400 ton. Wewnątrz rur, które łączą atomy znajdują się ruchome schody, które prowadzą na platformę widokową. W niektórych atomach są organizowane sezonowe wystawy sztuki. W pobliżu atomium znajdują się bujne ogrody królewskie oraz pałac.

Zamek Het Steen

Zamek Het Steen to średniowieczna twierdza, która znajduje się w mieście Antwerpia. Jest to jedno z największych portów w całej Europie. Zamek wybudowany został po licznych najazdach ze strony Wikingów. Między rokiem 1303 a 1827 twierdza była więzieniem. Następnie chroniła wiele zabytkowych domów oraz najstarszy kościół miasta. Możemy je podziwiać do dziś. Zamek Het Steen został częściowo zburzony, jednak pozostała część stała się Muzeum Żeglugi. W 1890 roku w zamku mieściło się następnie Muzeum Archeologiczne, a w 1952 roku zmieniono je w Muzeum Historii Morskiej. Przy wejściu do zamku znajduje się płaskorzeźba Semini, która była skandynawskim bogiem miłości i płodności. Niegdyś kobiety, które starały się o dziecko przychodziły pod płaskorzeźbę, aby prosić o pomoc. Przy moście wejściowym znajduje się posąg olbrzyma, który symbolizuje Langego Wappera, który w tamtych czasach miał terroryzować ludność miasta.

Wielki Plac w Brukseli

Wielki Plac w Brukseli to pięciokątny plac bez zabudowy śródrynkowej, który zbudowano w 1348 roku. Od 1998 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielki Plac został wybudowany na terenie dawnego bagna. Szybko zdobył swoją popularność przez przecinanie się szlaków handlowych. Kupcy sprzedawali tam towary dla dworu. Z czasem powstawało tam coraz więcej hal targowych oraz kamiennych kamienic. Regularnie od 1971 roku układany jest tam dywan z kwiatów. Na terenie placu odbywają się uroczystości, przedstawienia oraz koncerty. Jednymi z najpopularniejszych zabytków placu są ratusz, gmach, liczne domy cechowe oraz kamienice.

Belgia to kraj, który obfituje w wiele zabytków, które były niegdyś centrali targowymi dawnej Europy. Miejsce było znane przez wszystkich kupców, którzy sprzedawali towary na całym świecie. Belgia zachwyci swoimi zabytkami każdego turystę. Często wiążą się z nimi dawne legendy, które tylko czekają, aby je poznać. Belgia jest centrum kontynentu, a którym odbywają się regularne obrady komisji parlamentarnej Europy. Warto chociaż raz ją odsiedzieć oraz poznać jej tajemnice.

Dodaj komentarz