Bliski sąsiad Polski – Ukraina. Czym zaskoczy polskiego turystę?

Ukraina to państwo, które leży na wschód od Polski. Różnorodność zabytków, którą możemy tak znaleźć może zaskoczyć niejednego turystę. Warto wybrać się tam również ze względu na piękne widoki. Nie zabraknie tam polskich akcentów. Jednak jakie są przykłady tych ciekawych lokalizacji? Odpowiadamy.

Ukraina – informacje wstępne

Ukraina to państwo leżące we wschodniej Europie. Zamieszkuje je blisko 37,3 mln obywateli. Stolicą kraju jest Kijów. Ukraina posiada dostęp do morza Czarnego oraz Azowskiego. Jest to ciekawe urozmaicenie szczególnie dla Polaków, którzy mogą cieszyć się jedynie Bałtykiem. Ciekawym faktem dla miłośników wspinaczek będzie obecność na Ukrainie Gór Krymskich oraz Karpat. Turystyka kraju jest mocno rozbudowana i z pewnością pomoże niejednemu Polakowi zrozumieć historię naszego kraju. Jest to spowodowane dawnymi losami Polski, która kiedyś była obecna na tych terenach. Tylko w 2015 roku Ukrainę odwiedziło około 12,5 mln turystów z całego świata.

Miasto Lwów

Lwów jest miastem, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Ukrainie. Zobaczymy tam wiele polskich akcentów, które pomogą nam lepiej poznać dawne czasy naszego kraju. Lwów to centrum kulturowe, w których nie tylko spotkamy wiele stylów architektonicznych, ale również wiele narodowości. Miasto zajmuje 7 miejsce pod względem zaludnienia w tym państwie. Nazwa „Lwów” bierze swoją nazwę od syna króla Rusi Daniela, który miał na imię Lew. Miasto w latach 1349-1370 oraz 1387-1772 było pod panowaniem Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Lwów w 1998 roku został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO przez mnogość elementów tradycji środkowo-wschodniej Europy. Posiada również dodatki włoskie oraz niemieckie. Ciekawe do zwiedzenia dla polskiego turystę będą z pewnością liczne katedry, między innymi Łacińska. Jest to jeden z najstarszych kościołów w mieście. Jego budowę rozpoczęto w latach 60. XIV wieku. Całość zachowana jest w stylu gotyckim. Ciekawym miejscem będzie również rynek, który posiada ratusz, liczne kamienice oraz pałace. To właśnie w Kamienicy Królewskiej w 1686 roku król Jan III Sobieski podpisał traktat pokojowy z Rosją. Miłośnicy wydarzeń kulturowych będą mogli podziwiać spektakle w Operze Lwowskiej, która powstała w 1896 roku. Budynek zrobią liczne rzeźby oraz malunki, które odwołują się do sztuk teatralnych. Projekt wykonał polski architekt Zygmunt Gorgolewski.

Miasto Kijów

Kijów to stolica Ukrainy. Pod względem ludności zajmuje pierwsze miejsce w obrębie całego kraju. Warto nadmienić, że właśnie w tym mieście Polacy w 1918 roku stanowili elitę społeczną zajmując ważne stanowiska na tamtejszych uniwersytetach. Najbardziej Polską jest dzielnica Łypki, która cieszyła się obecnością arystokracji naszego kraju. W mieście ciekawymi zabytkami są z pewnością piękne sobory. Jest to między innymi Mądrości Bożej i ławra Peczerska, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie w pierwszej budowli znajduje się muzeum państwowe. Można podziwiać tam freski oraz mozaiki z XI i XII wieku. Dla miłośników historii ciekawym miejscem może okazać się muzeum czarnobylskie. Ukraina z pewnością dla wielu Polaków kojarzy się z tragedią atomową, która miała tu miejsce. Można podziwiać tam liczne zdjęcia oraz filmy przedstawiające miasto, ludność oraz strażaków, którzy poświęcali swoje życie, aby zabezpieczyć teren przed dalszym promieniowaniem. Polskim akcentem będzie z pewnością Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. Tworzą go 3435 mogiły z Polakami, którzy zostali straceni w Katyniu.

Na Ukrainie Polscy turyści z pewnością będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat swojego kraju. Jest to bardzo ważny element historii, który pozwolił nam odzyskać niepodległość. Dodatkowo można zobaczyć tam wiele różnorodnych zabytków, które z pewnością zaciekawią rodziny oraz pary.

Dodaj komentarz