Bułgaria, czyli hit lata 2021.

Bułgaria to państwo, które obecnie cieszy się ogromną popularnością wśród wczasowiczów. Jest to spowodowane piękną architekturą oraz klimatem. Biura podróży obecnie oferują liczne wycieczki właśnie do tego państwa. Czym może nas zachwycić? Przekonajmy się.

Kilka słów wstępu.

Bułgaria to państwo, które położone jest w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Jej sąsiadami są Serbia, Macedonia Północna, Grecja, Turcja oraz Rumunia. Podróżnicy cenią ją ze względu na swoje połączenie z Morzem Czarnym. Bułgaria idealnie sprawdzi się dla miłośników terenu wyżynnego oraz górskiego. Klimat jest umiarkowany ciepły oraz kontynentalny suchy. Nad morzem natomiast występuje podzwrotnikowy, który jest wilgotniejszy. W lipcu średnia temperatura tam wynosi około 22 stopnie Celsjusza. W Bułgarii jest około 35 % lasów. Na nizinach oraz wyżynach wczasowicze znajdą natomiast liczne zarośla oraz krzewy. W samym 2016 roku Bułgarię odwiedziło około 8,252 mln turystów.

Północna Bułgaria.

Bułgaria w zależności od swojego regionu oferuje podróżnikom inne atrakcje, zabytki oraz klimat. Dzięki takiemu podziałowi sprawdzi się jako doskonała wycieczka dla najbardziej wymagających wczasowiczów. Północ Bułgarii leży między Dunajem a Starą Płaniną. Na tym terenie leżą dawne stolice Pierwszego Państwa Bułgarskiego. Znajdziemy tutaj miejscowość taką jak Silistra. Charakteryzuje się ona wspaniałą rzymską architekturą. Podróżnicy znajdą tam fortyfikacje oraz grobowce z IV wieku. Zachowane zostały tam również liczne freski z portretami zmarłych. W dawnej tureckiej twierdzy mieści się Muzeum Archeologiczne z między innymi kulami armatnimi oraz rydwanami centurionów. Tuż obok Silistry wczasowicze znajdą rezerwat przyrody Srebyrnę. Charakteryzuje się on obecnością prawie 180 gatunków ptaków takich jak pelitany, kormorany oraz czaple. W 1983 roku został włączony do listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ciekawa dla miłośników wina będzie miejscowość Tutrakan. Znajdują się tam liczne winnice. Miasto położone jest na wzgórzu skąd rozpościera się piękny widok. Dodatkowo miejscowość to ważny port rybacki, w którym podróżnicy zasmakują różnych gatunków ryb.

Wschodnia Bułgaria.

Wschodnia Bułgaria charakteryzuje się pięknym, słonecznym wybrzeżem. Wiele podróżników, którzy kochają morze znajdzie tu raj na Ziemi. Nessebar to miejscowość położona właśnie na wschodniej części tego urokliwego kraju. Według turystów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. Miasto położone jest na skalistej wysepce, która połączona jest ze stałym lądem przez wąską groble. Nessebar powstał około 3 tys. lat temu. To jedno z najstarszych miejscowości w Europie. Turyści cenią to miasto za starówkę, która jednocześnie jest ogromnym historycznym muzeum. Znajdziemy tam antyczne, średniowieczne oraz renesansowe budowle. Podróżnicy będą mogli zwiedzić blisko 40 cerkwi takich jak Chrystusa Zbawiciela z 1609 roku czy też Chrystusa Pantokratora. Na wschodzie kraju znajdziemy również najsłynniejszy bułgarski kurort Słoneczny Brzeg. Posiada on sieć około 800 hoteli. Kurort zwany jest potocznie Las Vegas Europy Wschodniej. Miłośnicy dyskotek, klubów, restauracji, parków rozrywki oraz basenów zakochają się w tym miejscu. Dodatkową zaletą jest możliwość aktywnego spędzenia wakacji. Podróżnicy, którzy kochają sport znajdą tu atrakcje takie jak szkoła nurkowania, podwodne filmowanie, narty wodne, wyścigi motorówek, liczne korty tenisowe czy też jazda konna. Słoneczny Brzeg pokrywa delikatny piasek z licznymi wydmami oraz wyjątkową roślinnością. Łagodne zejście do morza stwarza idealne warunki dla rodzin z dziećmi. Wczasowicze uwielbiający kuchnię będą mieli możliwość skosztowania bułgarskich specjałów.

Południowa Bułgaria.

Południowa Bułgaria charakteryzuje się terenem górskim. Miłośnicy spacerów oraz pięknych krajobrazów znajdą tu coś dla siebie. Góry Rodopy to charakterystyczny element Półwyspu Bałkańskiego. Podróżnicy znajdą tam skały magmowe, andezyty, piaskowce, gnejsy oraz wapienie. Klimat jest typowo górski. Niższe partie Rodopów to przeważnie uprawy tytoniu oraz winorośli. Na południu Bułgarii znajdziemy drugie co do wielkości miasto Płowdiw. Turyści znajdą tu liczne galerie sztuki oraz muzea malarskie. Płowdiw to również miejsce z wieloma pięknymi i ciekawymi cerkwiami. Miasto nazywane jest „miastem siedmiu wzgórz”, ponieważ właśnie tyle się ich znajduje. Stare miasto zaskoczy podróżników licznymi wąskimi brukowanymi uliczkami oraz budynkami o różnej stylistyce. W tym mieście znajdziemy także jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich w Europie. Widownia kształtem przypomina podkowę z 28 rzędami wykonanymi z marmuru. Wczasowicze znajdą tam również Muzeum Etnograficzne, które zawiera 40000 przedmiotów. Są to obrazy, odzież, biżuteria, meble, instrumenty oraz dewocjonalia. W Płowdiw turyści mogą zwiedzić także miejsce z pierwszymi śladami ludzkości. Leży ono na wzgórzu Nebet Tepe. Znajdowała się tam kiedyś pierwsza tracka osada.

Zachodnia Bułgaria.

Na zachodzie Bułgarii leży jej stolica Sofia. Zlokalizowana jest u stóp masywu Witoszy. Mnogość atrakcji powoduje, że każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. Najciekawszymi atrakcjami jest zwiedzanie jednych z najstarszych cerkwi oraz klasztorów w Europie. Znajduje się tam również najwyższy łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim – Riła. Panuje tam klimat śródziemnomorski. Podróżnicy znajdą tam wiele wodospadów i jezior polodowcowych takich jak Smradliwoto. Na zachodzie Bułgarii jest także najstarszy rezerwat biosfery – Parangalica. Duża część regionu jest pod ochroną. Podróżnicy, którzy kochają wędrówki szklakami turystycznymi znajdą tu coś dla siebie. Dodatkowo miłośnicy rowerów również będą mogli spędzić tu aktywnie czas. W górach istnieje wiele sfer przeznaczonych na biwak. Na zachodzie Bułgarii istnieje wiele uzdrowisk takich jak Petricz. Specjalizuje się ono leczeniem chorób układu krążenia. Oprócz tego jest tu wiele pól golfowych, boisk, kortów tenisowych oraz miejsc do uprawiania wspinaczki lodowcowej.

Dodaj komentarz