Co przywieźć z włoskich wakacji?

Oprócz klimatycznych zdjęć, brązowej opalenizny w lato i mocy wspomnień z pięknych Włoszech możemy również przywieźć rzeczy materialne. Nie tylko breloczki i magnesy na lodówkę nadają się na pamiątki z Italii. Warto przyjrzeć się szczególnie produktom spożywczym. Jak wiadomo, dla Włochów kuchnia jest życiem i przywiązują ogromną wagę do tej dziedziny. Oto lista kilku najpopularniejszych i najlepszych włoskich produktów.

Oliwa 

Pierwszy punkt nikogo pewnie nie zdziwi. Oliwa z oliwek w kuchni śródziemnomorskiej jest jednym z najważniejszych produktów. Prawdziwe płynne złoto, znane już od wieków ze swoich właściwości prozdrowotnych. Wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce, jest jednym z najzdrowszych olejów. Zawiera duży poziom tłuszczy wysoko jednonienasyconych, przeciwutleniaczy i witamin E oraz K. Włoska oliwa z oliwek jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Przy kupnie warto zwrócić uwagę, czy ma międzynarodowy certyfikat DOP lub IGP – ta będzie najlepsza. 

Kawa

Dla Włochów nie ma dnia bez espresso, często wypitego rano w popularnych tam barach. Kawa jest kolejnym produktem, który jest uznany za część włoskiej codzienności. Kawy w słonecznej Italii cieszą się wysoką jakością, dlatego warto zainwestować w jedną z nich i przywieźć do domu, aby nasz rytuał picia tego czarnego napoju przywodził na myśl ciepłe, włoskie poranki. Najlepiej zwrócić uwagę na takie firmy jak Lavazza, Bazzara, Kimbo czy Pellini.

Makarony

Nie ma Włoszech bez dań z makaronu, to oczywiste. Znajdziemy tam najróżniejsze kształty, rodzaje, a także smaki makaronów. Warto zaopatrzyć się w co ciekawsze z nich, np. makarony o smaku chilli, ziołowe czy różne inne. Najlepsze marki to m. in. De Cecco czy Garofalo lub makarony prosto od włoskich babć, które sprzedają ręcznie robione pasty – gwarancja najpyszniejszego, domowego smaku. Makaron o ciekawym kształcie czy smaku to również pomysł na niekonwencjonalny i przydatny prezent z podróży dla kogoś. W zestawie z winem jest w stanie zapewnić niesamowitą kolację dla obdarowanego.

Wino

Włoskie wino to jedno z najlepszych na świecie. Sama Italia produkuje aż 20% wina z całego światowego przemysłu – to więcej niż jakiekolwiek inne państwo. Włosi znają się na tym trunku jak nikt inny, dlatego będąc we Włoszech warto zaopatrzyć się w butelkę czy dwie. Najlepiej wybrać te z regionu, w którym się aktualnie znajdujemy. Na przykład w Piemoncie będzie to Barolo, Barbaresco czy Asti, w Toskani – Chianti, a na Sycylii Marsala. Doskonałym doświadczeniem będzie degustacja wina w lokalnej winnicy wraz z oprowadzaniem. Niezapomniane wrażenia gwarantowane, a na koniec możemy zakupić prawdziwie włoską pamiątkę z podróży. Dobre wino stanowi również wspaniały prezent dla bliskich. 

Inne alkohole

Jednym z typowo włoskich trunków jest pupularne Limoncello lub Limoncino – pierwsza nazwa jest używana na południu kraju, a druga na północy. Jest to orzeźwiający, cytrynowy likier, który jest zdecydowanie wart spróbowania. Kolejnym rozsławionym alkoholem jest Grappa, włoska wódka powstająca z fermentowania resztek winorośli – pestek, gałązek, odciśniętego miąższu. Podawana często do kawy lub po posiłku na poprawę trawienia. Amaretto to znany w Polsce włoski likier migdałowy, często używany do różnych wypieków i drinków. Nazywany ,,bursztynowym skarbem Italii’’ jest zdecydowanie kolejnym kandydatem na wakacyjną pamiątkę.

Słodycze

Słodycze to jedna z najpopularniejszych rzeczy do spróbowania w innym kraju niż mieszkamy. Wszędzie się różnią i testowanie ich daje dużo frajdy. To kolejny produkt, który świetnie nadaje się na przywiezienie z podróży. We Włoszech znajdziemy Panettone, czyli popularną babkę z kandyzowaną skórką pomarańczy i cytryny oraz rodzynkami. Ten wywodzący się z Mediolanu wypiek spożywa się tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Warto zwrócić uwagę też na znakomite włoskie ciasteczka – migdałowe cantuccini czy amaretti. Sporo ciekawych ciastek do wyboru ma marka Mulino Bianco, którą łatwo znaleźć w każdym włoskim markecie.

Dodaj komentarz