Inwestycja swojego kapitału w postaci nieruchomości to bardzo praktyczny sposób na to, aby zarobić dodatkową sumę pieniędzy w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że zakupiony budynek nie może po prostu być nieużywany z wielu względów. Co wtedy warto zrobić?
Nieruchomość już jest – ale co dalej?
Akt notarialny: jest, podatek od nieruchomości: zapłacony, pomysły na nieruchomość: brak. To częsty problem, który dopada inwestorów, którzy przede wszystkim stawiają na inwestycje najbardziej opłacalne. Czasami zdarza się, że mieszkanie lub dom wystawiany jest w okazyjnej cenie, obok której po prostu nie można przejść obojętnie.
Co właściwie można zrobić z takim mieszkaniem lub domem, gdy ma już się gdzie mieszkać? Na myśl przychodzi najem okazjonalny. Jest to sposób na to, aby zredukować ilość pieniędzy, które inwestuje się w taką nieruchomość. Wynajmujący może mieszkać na konkretnej przestrzeni, płacić za nią oraz korzystać z jej dóbr. Oczywiście wszystkie procesy normowane są przez umowę, którą można sporządzić za pomocą agenta nieruchomości.
Taki najem musi być jednak odpowiednio przemyślany. Przede wszystkim właściciel nie może oddać budynku lub mieszkania w ręce wynajmującego bez odpowiedniego remontu. Powód jest prosty – nikt się na to nie skusi lub cena najmu nie będzie opłacalna.
Współczesny wynajmujący potrzebuje świeżości, wielofunkcyjności i co najważniejsze czystości. Wszystkie te czynniki powinny być wzięte pod uwagę podczas przemyśleń na temat ewentualnego wynajmu mieszkania.
Wynajem mieszkania – czy ma jakieś wady?
Dla niektórych wizja wynajmowania mieszkania jest piękna i przynosi bardzo duże korzyści dla właściciela. Co może być lepszego, niż zwrot kosztów związanych z czynszem oraz dodatkowej sumy pieniędzy co miesiąc na koncie?
Wizja ta nie jest jednak tak kolorowa w praktyce. Otóż wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele dokumentów należy pilnować, aby wynajem mógł odbywać się nie tylko zgodnie z prawem podatkowym, ale również tak, aby zabezpieczał właściciela przed jakimikolwiek problemami ze strony wynajmującego.
Bardzo często zdarza się, że lokatorzy nie płacą za wynajem, dewastują mieszkania oraz sprawiają, że życie właściciela zamienia się w prawdziwe piekło. Podstawą jest przede wszystkim dobrze sporządzona umowa, która zawiera szereg zabezpieczeń, na przykład na skutek wyrządzonej szkody.
Jeśli nie wynajem okazjonalny, to co?
Można skorzystać z wielu ciekawych możliwości, takich jak między innymi zgłoszenie mieszkania lub domu do popularnych portali do szukania noclegu. Może być to zarówno Booking, Airbnb i wiele innych. Nie trzeba nawet prowadzić firmy, aby móc skorzystać z takiej możliwości. Portale świadczą również swoje usługi dla osób prywatnych.
Warto zwrócić uwagę na taką możliwość głównie ze względu na to, że pozwala ona na zarobienie większej sumy pieniędzy. Wynajmujący zazwyczaj chcą uzyskać nocleg na kilka dni. Wystarczy ustanowić stawkę dzienną, aby serwis automatycznie sporządzał kosztorys.
Portale zajmują się wszystkimi kwestiami dotyczącymi promocji, pobierania opłat, zabezpieczeń oraz wielu innych elementów. Warunkiem jednak owocnej współpracy jest dobre położenie nieruchomości oraz dodatki, które posiada. Atutem będzie ogród oraz spokojna okolica.
Z zakupioną nieruchomością najlepiej jest przejść na wynajem okazjonalny lub bezpośrednio zarejestrować mieszkanie lub dom na popularnych portalach do wynajmowania noclegów. Dzięki temu można zyskać wiele pieniędzy.