Co zwiedzać i jakie obostrzenia panują w Afryce?

Afryka to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Posiada on aż 30,37 mln kilometrów kwadratowych powierzchni. Podróże tam są bardzo egzotyczną przygodą dla każdego, kto kocha wycieczki oraz nowe, rozległe tereny do odwiedzenia. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu podróżnikom. Jednak gdzie i jak możemy polecieć do Afryki? Zobaczmy.

Co musisz wiedzieć o Zimbabwe?

Podróże w czasie pandemii do Afryki mogą być dla nas szansą na oderwanie się od rutyny. Kontynent ten zaskakuje nas swoją kulturą oraz przyrodą. Zimbabwe to państwo położone w południowej części Afryki. Jego stolicą jest Harare. Podróżując tam mamy możliwość zobaczenia 10 Parków Narodowych, w tym najsłynniejszy Wodospadów Wiktorii. Dzielą one kontynent na dwie części. To miejsce dostarcza podróżnikom wielu emocji, ponieważ znajdują się tu liczne rezerwaty z dzikimi zwierzętami. Są to między innymi słonie, hipopotamy oraz lwy w ich naturalnym środowisku. Takim rezerwatem jest między innymi Imire, który został doceniony i opisany przez wielu cenionych podróżników na całym świecie. Warte zobaczenia są również ciekawe obiekty w Zimbabwe takie jak Balancing Rocks. Są to równoważące skały, które są wykonane z magmy. Powstały one naturalnie przez zlodowacenia oraz lawiny. Wyglądają jak balansujące kamienie, które zostały na siebie ułożone. Podróżnicy mówią, że zdjęcia nie opisują całości ich piękna. Planując wycieczkę w czasie pandemii do Zimbabwe musimy wiedzieć, jakie aktualne obostrzenia tam panują. Jak podaje oficjalna strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych ruch międzynarodowy w tym Państwie został przywrócony. Jednak wymagane jest okazanie aktualnego testu (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą) na COVID 19. Obowiązkowe jest tam również wykupienie ubezpieczenia OC. Możemy je pozyskać przez renomowane firmy międzynarodowe.

Czym może zaskoczyć Cię Kenia?

Republika Kenii to państwo, które położone jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Idealnie sprawdzi się dla osób, które chcą podróżować w czasie pandemii po ciepłych państwach. Średnia temperatura miesięczna wynosi tu około 25-28 stopni Celsjusza. Egzotyczny kraj przyciąga turystów ze względu na liczne zabytki, rezerwaty oraz kuchnię. W Keni możemy połączyć ze sobą wypoczynek oraz ekscytujące wyprawy. Najpopularniejszymi miejscami, które mogą dostarczyć nam mocnych wrażeń jest między innymi Shimba Hills. Jest to rezerwat przyrody, który posiada klimat przybrzeżnych lasów deszczowych. Udając się tam w podróż w czasie pandemii do Kenii możemy dostrzec około 159 najrzadszych roślin w tym niektóre zagrożone gatunki sagowców i storczyków. Z racji, że panuje tam wilgotny klimat możemy zobaczyć również ptaki oraz motyle. W miejscowościach, które leżą nad Oceanem Indyjskim podróżnicy mogą nurkować w czystych wodach przyglądając się tamtejszej florze oraz faunie. W Kenii znajdują się liczne pasy przybrzeżnych raf koralowych z licznymi kolorowymi rybami. Na podstawie aktualnych obostrzeń w Kenii wydanych przez Ambasadę RP w Nairobi wiemy, że przed wylotem do tego kraju wszyscy podróżujący muszą wypełnić formularz oraz wygenerować osobisty kod QR. Dodatkowy wymogiem dla wczasowiczów jest negatywny wynik testu PCR wykonany w ciągu 96 godzin przed podróżą. Należy jednak śledzić aktualne obostrzenia, ponieważ dynamicznie się zmieniają.

Urokliwa Tanzania.

Tanzania to kraj, który zlokalizowany jest we wschodniej części Afryki. Każdy podróżnik słyszał o tym pięknym Państwie. Tanzania charakteryzuje się zróżnicowaną geografią. Możemy tu naleźć zarówno skaliste wzgórza jak i rozległe równiny. Znajdziemy tam najwyższą górę w całej Afryce – Kilimandżaro, czyli „Dach Afryki”. Jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osoby, które udają się w podróż do Afryki na Kilimandżaro znajdą kilka rodzajów pięter tego masywa. Są to między innymi stepy, suche lasy, górskie lasy, łąki czy też wieczne śniegi. Będzie to idealny wybór dla wczasowiczów, który lubią zachwycać się nietkniętą przez człowieka przyrodą. Podróż do Tanzanii to także inne atrakcje, które dostępne są jedynie w tym kraju. Jest to także Tanganika, czyli najdłuższe słodkowodne jezioro świata. Leży ono w Wielkim Rowie Zachodnim. Liczy około 677 kilometrów długości i 50 kilometrów szerokości. Miłośnicy ryb akwariowych znajdą tam ponad 200 rodzajów ryb z rodziny pielęgnicowatych. Podróże w czasie pandemii do Afryki są obecnie dosyć skomplikowane. W Tanzanii musimy nosić maseczki ochronne, przestrzegać dystansu społecznego oraz unikać transportu publicznego. Przestrzeń powietrzna jest obecnie otwarta dla międzynarodowego ruchu lotniczego. Na lotniskach podróżujący mogą być skontrolowani rutynowym pomiarem temperatury ciała. W Tanzanii nie musimy odbywać kwarantanny.

Kameralna Gambia.

Gambia to państwo położone w zachodniej części kontynentu. Jest to najmniejszy kraj ze wszystkich w Afryce. Podróżnicy jednak będą zachwyceni ilością zabytków oraz innych ciekawych miejsc do zobaczenia. Gambia nazywana jest również „uśmiechniętym wybrzeżem Afryki”. Wczasowicze będą mogli cieszyć się widokiem przepięknej przyrody, lasów tropikalnych oraz piaszczystych plaż. Miłośnicy kuchni będą mogli zobaczyć największą farmę orzeszków ziemnych na świecie. Podróż do Gambii to również emocjonująca wycieczka dla ornitologów. Można tu spotkać ponad 400 gatunków ptaków. W lasach podróżnicy znajdą zwierzęta takie jak małpy, hipopotamy oraz krokodyle. Osoby, które chcą przyjechać do Gambii muszą posiadać negatywny wynik testu RT-PCR, zrobiony nie wcześniej, niż na 72 godziny przed wylotem. Osoby, które wykazują objawy COVID-19 mogą zostać poddane kwarantannie. Dodatkowo na terenie całej Gambii jest obowiązek zakrywania ust oraz nosa.

Afryka to bardzo specyficzny kontynent, który zaskoczy nie jednego europejskiego podróżnika. Dzięki unikalnemu klimatowi możemy ujrzeć nietypowe zwierzęta oraz roślinność, która występuje tylko w tym miejscu na Ziemi. Należy jednak przestrzegać wszelkich obostrzeń, które mogą ulegać zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach.

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz