Ruszając na wyprawę, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele niebezpieczeństw może na nasz czekać, nie ze strony ludzi, zwierząt lub bakterii, ale właśnie takich, które wywołane są przez klęski żywiołowe. Jak się wobec nich zachować, gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie? Wyjaśniamy.

Cyklony tropikalne

Cyklony tropikalne to silne porywy wiatru, które formują się nad ciepłymi wodami oceanu, a następnie szybko przesuwają się w stronę pobliskiego lądu. Należy zapamiętać, że często oprócz samego wiatru, mamy do czynienia wtedy z intensywnymi opadami deszczu, powodziami oraz burzami.

Gdzie możemy je spotkać? Podróżnicy mogą spotkać huragany, tajfuny oraz cyklony w miejscach, które leżą nad Oceanem Atlantyckim, Karaibami, Pacyfikiem, Oceanem Indyjskim w określonych miesiącach. Zazwyczaj jednak to właśnie w maju przypada najdłuższy okres, w którym rzadko notuje się tak nagłe załamania pogody.

Dlaczego są takie straszne? Cyklony mogą realnie zagrażać życiu oraz zdrowiu ludzi, ponieważ prędkość wiatru może wtedy przekraczać 300 kilometrów na godzinę. Porywa on na swojej drodze wszystko – śmieci, leżaki, drobne kamienie, drzewa, gałęzie, szkło i wiele innych przedmiotów, które z dużą siłą trafiają w niektóre przedmioty. Do tego dochodzi nagła powódź i podtopienia. Co ważne, cyklony można przewidywać, jednak formują się one zazwyczaj bardzo szybko i przesuwają nawet z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Jednocześnie w trakcie ich trwania nie ma możliwości udzielenia żadnej pomocy ze strony służb.

Co zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo? Kontrolujmy informacje, które przenoszone są przez lokalne organizacje, które zajmują się wykrywaniem i alarmowaniem o zbliżających się cyklonach. Dodatkowo będąc już na miejscu, w hotelu, zapytajmy gdzie znajduje się schron, w którym  można będzie się schronić w czasie zagrożenia. Jeśli cyklon już nadchodzi, wtedy należy przejść do najniższego pokoju, który pozbawiony jest okien oraz kierować się zaleceniami osób mieszkających tam.

O czym warto pamiętać po zakończonym cyklonie?

Po cyklonie warto pozostać w bezpiecznym miejscu jeszcze przez około 2 godziny od momentu, kiedy wiatr się uspokoił. Wtedy można będzie mieć pewność, że nie jest to oko cyklonu, które szybko mija, a po nim następuje ponowny huragan niosący spustoszenie.

Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy odłączyć główne zasilanie. Bardzo często zdarza się, że po cyklonie są bardzo duże zniszczenia oraz podtopienia, które nie tylko mogą porwać człowieka, ale również porazić go prądem. Nie powinno się w tym celu przechodzić przez wody powodziowe ani dotykać sprzętu elektronicznego.

Co warto wziąć pod uwagę, przed wizytą w kraju, w którym może wystąpić cyklon?

Gdy jedziemy do konkretnego kraju, w którym może wystąpić taki cyklon, warto przede wszystkim wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Jest to całkowita podstawa, która sprawi, że na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń ciała będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej, bez większego nakładu pieniędzy.

Co do zasady, każdorazowo, gdy planujemy wycieczkę w tropiki, powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w trudnych chwilach otrzymamy jak najlepsze wsparcie.

Cyklony tropikalne to niebezpieczne załamanie pogody, które potrafi wyrządzić wiele szkód. W 2017 roku huragany Irma oraz Maria zabiły tysiące osób, siejąc spustoszenie na wyspach karaibskich. Stosując się do powyższych zasad, można skutecznie zadbać o własne bezpieczeństwo.

Leave a Reply