Czechy – co warto tam zobaczyć?

Czechy to sąsiedzi Polski, którzy słyną z niezwykłej architektury oraz licznych zabytków dostępnych dla każdego turysty. Dobre połączenia różnymi środkami transportów powodują, iż z łatwością można tam dotrzeć. Czym mogą zachwycić nas Czechy? Zobaczmy.

Praga.

Praga to stolica i największe miasto Czech. Położone jest w zachodniej części kraju. To centrum handlowo-usługowe, akademickie, turystyczne oraz kulturalne nawet na międzynarodową skalę. Zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści znajdą tu wiele atrakcji. Ze statystyk wynika, iż Praga jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Odwiedzający mogą dostarczyć sobie dużą dawkę kultury. Na obszarze miasta występuje aż 20 muzeów oraz 100 galerii. W Pradze turyści mogą zwiedzić Lorete, czyli kompleks barokowych budynków.  Jednym z nich jest XVII-wieczna monstrancja wysadzana 6222 diamentami. Pasjonaci kościołów będą mogli usłyszeć tam melodię zespołu dzwonów wieżowych, która wybijana jest za pomocą specjalnej klawiatury. Ze względu na świętość miejsca odwiedzający często biorą udział w pielgrzymkach. Turyści ceniący zabytkową architekturę mogą podziwiać tu Most Karola. Jest on jedną z najsłynniejszych oraz najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych tego miasta. Most jest najstarszą zachowaną kamienną budowlą świata pod względem rozpiętości przęseł. Można zobaczyć na nim liczne rzeźby oraz wieżyczki.

Brno.

Brno zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części kraju. Jest to drugie największe miasto w Czechach. Turyści cenią je za charakterystyczne położenie u zbiegu dwóch rzek. Odwiedzający mogą spotkać tu liczne teatry, filharmonie oraz międzynarodowe festiwale muzyczne. Ciekawym zabytkiem są tu brneńskie pałace mieszczańskie.  Jest to zespół kilku majestatycznych kamienic, które charakteryzują się odmiennym stylem architektonicznym. Każda z nich ma odrębną historię. Miłośnicy zamków znajdą tu Špilberk – czyli obecna twierdza, która miała kluczowe znaczenie obronne w XVII Brnie. Zlokalizowana jest na wzgórzu. Zamek oprócz swojej obronnej funkcji spełniał również zadanie ciężkiego więzienia. Od 1959 roku pełni rolę muzeum. Brno podobnie jak Praga posiada znaczenie religijne. Znajduje się tu wiele kościołów oraz bazylik.

Ostrawa.

Ostrawa to miasto zlokalizowane w północno wschodnich Czechach. Polscy turyści często odwiedzają je ze względu na liczne atrakcje oraz umiejscowienie niedaleko granicy Polski. Miasto już od lat jest cenionym punktem na mapie Europy ze względu na przechodzący szlak bursztynowy. Dzięki temu Ostrawa to unikalne centrum handlowo-usługowe. Dodatkowo posiada wiele zabytków. Jest to między innymi Czeski Dom Narodowy, który spełnia rolę teatru. Na rynku miasta turyści mogą zobaczyć wiele kamienic wykonanych w różnych stylach architektonicznych. Polskim akcentem w mieście jest Dom Polski – czyli hotel oraz restauracja. Budynek zbudowany został pod nadzorem polskiego architekta.

Czechy to centrum kulturalne oraz religijne. Turyści mogą odwiedzić tu liczne muzea, teatry oraz filharmonię. Dodatkowo niektóre z miast w tym kraju idealnie sprawdzą się na pogłębienie swojej wiary przez udział w pielgrzymkach. Czechy są stosunkowo niewielkim krajem, jednak ilość zabytków oraz ich unikalność są doceniane przez turystów z całej Europy. Będąc w tym kraju dowiemy się wielu ciekawych rzeczy oraz pogłębimy swoją wiedzę na temat naszych bliskich sąsiadów. Atrakcje turystyczne będą odpowiednie zarówno dla młodych osób szukających rozrywki jak i rodzin z dziećmi ceniących sobie merytoryczną część wycieczek.

Dodaj komentarz