Czego nie może zawierać paczka do Australii? Zobacz, jak prawidłowo nadać przesyłkę na drugi koniec świata

Wysyłka paczki do Australii wymaga przestrzegania licznych przepisów dotyczących zawartości. Niezgodność z wymogami może skutkować opóźnieniami w dostawie lub zatrzymaniem paczki przez służby celne. W skrajnych przypadkach odbiorcę lub nadawcę mogą spotkać konsekwencje prawne!

Wiele przedmiotów, które bez ograniczeń krążą w paczkach pomiędzy miastami Polski, jest zakazanych w wysyłce międzynarodowej. Niektóre zakazy mogą dziwić, ale mają na celu ułatwienie pracy firmom kurierskim. Inne są regulowane prawnie i surowo przestrzegane. Przesyłki do Australii podlegają kontroli celnej, dlatego lepiej poznać listę zakazanych produktów.

Co można wysłać w paczce do Australii?

Większość przedmiotów codziennego użytku, takich jak ubrania, kosmetyki czy książki jest dozwolona w przesyłkach do Australii. Komplikacje pojawiają się w kategorii żywności. Kawosze muszą uważać, ponieważ nie każdy rodzaj kawy można przewieźć lub przesłać przez granicę. Dozwolony jest wyłącznie transport kawy do użytku osobistego w formie: palonej, mielonej, rozpuszczalnej oraz palonych lub zielonych ziaren.

Artykuły spożywcze powinny być zapakowane w oryginalne opakowania. Firmy kurierskie nie podejmą się transportu produktów, które mogą się zepsuć w drodze. Z kolei australijskie służby celne nie przepuszczą paczek zawierających rośliny czy nasiona, co dotyczy m.in. orzechów. Australia przykłada ogromną wagę do zachowania prawidłowego ekosystemu. Zakazane jest także przesyłanie produktów odzwierzęcych.

Kontrolę celną bez problemu powinny przejść fabrycznie zapakowane ciastka, czekoladki i inne słodycze, jednak w ograniczonych ilościach. Zakazane jest wysyłanie za granicę suplementów, nawet jeśli stanowią produkt spożywczy. Nie należy również przesyłać artykułów objętych akcyzą.  

Ile kosztuje paczka do Australii?

Im dalej podróżuje paczka, tym większe są różnice w cenach u poszczególnych firm kurierskich. Maleje również liczba dostępnych kurierów. Trasę Australia-Polska obsługuje tylko dwóch przewoźników – UPS i FedEx. Nie należą do najtańszych firm, ale przesyłki dostarczają szybko i profesjonalnie.

Cena standardowej paczki do Australii o wadze poniżej 5 kg będzie oscylowała wokół 400-450 zł. Do kwoty należy dodać opłatę za ubezpieczenie. Wysyłając przesyłkę za granicę masz obowiązek określić jej wartość. Ubezpieczenie leży głównie w Twoim interesie, dlatego nie warto zaniżać jego kwoty. 

Co wpływa na czas dostawy paczki do Australii?

Zależy on od kilku czynników, w tym:

  • Wybranej opcji przewozu. Niektóre firmy kurierskie oferują usługi ekspresowe, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami. Niezależnie od wybranej opcji, paczka od osoby prywatnej jest transportowana samolotem.
  • Kontroli celnych. Polskę i Australię dzieli duża odległość geograficzna, ale drogą powietrzną paczki docierają w kilka dni. Najczęściej czas dostawy wydłużają procesy celne oraz inne formalności na granicy.
  • Pory roku. W grudniu warto pomyśleć o wcześniejszym nadaniu paczki. Firmy kurierskie są wtedy obciążone, dlatego czas dostawy ulega wydłużeniu i łatwiej o zgubienie przesyłki. Dla własnego spokoju lepiej nadać paczkę w pierwszej połowie grudnia. Sporo użytecznych informacji o paczkach do Australii znajdziesz na Shipcenter.pl.

Australia dba o swoją unikatową przyrodę i mieszkańców. Ograniczenia co do wwożonych i przesyłanych produktów mogą wydawać się zbyt restrykcyjne, jednak nie zanosi się, aby miały ulec rozluźnieniu. Przy każdej wysyłce paczki w tamtejsze rejony, warto uaktualnić wiedzę dotyczącą ograniczeń.

Dodaj komentarz