Czego nie możemy pominąć wybierając się na Litwę?

Litwa to jeden z najmniejszych pod względem powierzchni sąsiadów Polski. Rzadko o niej słyszymy, jednak nie powinniśmy jej pomijać planując zagraniczne wakacje. Jej urok może zachwycić nie jednego Europejskiego podróżnika. Czego nie możemy pominąć wybierając się na Litwę? Sprawdźmy.

Kilka słów wstępu.

Litwa to państwo leżące w wschodniej Europie. Jej sąsiadami są Rosja, Polska, Białoruś oraz Łotwa. Pomimo swoich małych rozmiarów kraj ten oferuje turystom wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, które mogą wzbudzić zachwyt. Ukształtowanie geograficzne Litwy jest równinne. W tym kraju miłośnicy przyrody mogą podziwiać wiele gęstych sieci rzek. W 2015 roku Litwę odwiedziło około 2,071 mln turystów.

Zabytki na Litwie.

Wybierając się na Litwie z pewnością nie możemy pominąć wielu ciekawych zabytków. Jest to między innymi Barokowy kościół i klasztor w Pożajściu. Jest to budowla, która została ufundowana przez kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca. Na zabytek składa się zespół klasztorny, który jest jednym z najcenniejszych późnego baroku. Podróżnicy, którzy cenią sobie architekturę oraz przywiązanie do wiary powinny odwiedzić owy klasztor. Innym zabytkiem jest Ostra Brama w Wilnie. Jest to pozostałość po wieżach bramnych, w których umieszczano święte obrazy. Wilno pierwotnie miało ich pięć, jednak pozostała jedna. Znajdziemy na niej polski akcent w postaci napisu „Matko miłosierdzia, pod twoją obronę uciekamy się”. Inną propozycją miejsca, którego nie powinniśmy pominąć wybierając się na Litwę jest Pałac Tyszkiewiczów w Kretyndze. Został on wybudowany w 1875 roku. Obecnie znajduje się tam muzeum bursztynu połączone z ogrodem zimowym, w którym można podziwiać ponad 130 gatunków roślin. Góra Krzyży to kolejna pozycja na liście miejsc do zobaczenia na Litwie. Jest to wzgórze, na którym od 1831 roku nieustannie stawiane są krzyże. Można przynieść tak również swój własny w intencji nadziei, przyszłości lub jako symbol zadumy, wiary, lub jako wota dziękczynne. Uważa się, iż na Górze Krzyży jest około 150 tysięcy krzyży. Ostatnim na liście ciekawych zabytków do odwiedzenia jest Kościół świętego Piotra i Pawła w Wilnie. Według niektórych krytyków sztuki jest on uważany za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Wnętrze świątyni ozdobione jest licznymi dziełami sztuki takimi jak rzeźby czy też sztukateria. Motywem przewodnim są sceny z Biblii oraz mitologii.

Fauna oraz flora.

Litwa to nie tylko centrum wielu wspaniałych zabytków. To również miejsce, które zachwyci każdego miłośnika przyrody. Na Litwie można znaleźć wiele lasów mieszanych, w których dominują sosny oraz brzozy. Na Litwie dominują obszary bagien oraz torfowisk. Fauna jest różnorodna, ponieważ kraj dzieli się na dwie strefy zoogeograficzne. Można tam dostrzec sarny, dziki, jelenie, wilki, rysie, łosie, bociany czy też mewy. Na Litwie jest 5 parków narodowych oraz 30 rezerwatów przyrody.

Litwa to kraj posiadający wiele miejsc, których nie możemy pominąć. Oprócz zabytków ma także wiele ośrodków przyrodniczych dających poczucie spokoju oraz relaksu. Na Litwie możemy przeżyć prawdziwą lekcje historii oraz doświadczyć religijnych uniesień. Dzięki unikalnej architekturze możemy cofnąć się w czasie. Litwa to idealne miejsce na samotne podróże, ale także ze znajomymi czy rodziną. Z pewnością znajdą się tam atrakcje, które przypadną do gustu nawet tym najmłodszym podróżnikom. W przemieszczaniu się po kraju pomoże nam dobra sieć komunikacyjna. Dominuje tam jednak transport kolejowy oraz samochodowy.

Dodaj komentarz