Czy Albania to dobre miejsce, aby spędzić tam wakacje?

Albania to kraj, który podobnie jak Bułgaria często wybierany jest szczególnie przez turystów z Polski. Jest to spowodowane głównie zupełnie innym klimatem oraz unikalną bałkańską kuchnią. Co takiego może nas tam zaskoczyć i dlaczego warto się tam wybrać?

Republika Albanii – podstawowe informacje o tym kraju

Albania jest krajem, który zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części Europy. Ma dostęp do dwóch mórz i są nimi zarówno Morze Adriatyckie oraz Jońskie. Świetnie sprawdza się więc dla turystów, którzy szukają relaksu na piaszczystej plaży.

Graniczy ona zarówno z Grecją, Czarnogórą, Macedonią Północną oraz Serbią i Kosowem. Od strony cieśniny Otranto również sąsiaduje z Włochami.

Co ważne Albania ma status kandydata do Unii Europejskiej, jednak dla obywateli Polski wjazd jest bezwizyjny, co oznacza, że należy mieć jedynie ważny dowód, paszport lub paszport tymczasowy.

Stolicą Albanii jest Tirana, a językiem urzędowym albański. Aż 75 procent kraju to góry, które zachęcają do odwiedzenia przede wszystkim ze względu na swoje piękno i różnorodność. Turyści koncentrują się głównie na Riwierze Albańskiej, która każdego roku przyciąga do siebie, ale również do pozostałych miejsc w kraju, ponad 4 mln turystów.

Turystów przyciągają tutaj nie tylko piękne góry oraz morza, ale również sama kuchnia. Królują tutaj dania, które zaczerpnięte się między innymi z kuchni tureckiej. Będą to zarówno pieczone mięsa, ale również duże ilości ziemniaków i serów.

Tirana

Tirana jako stolica kraju polecana jest dla każdego podróżnika. Wynika to między innymi z faktu, że łatwo można dolecieć tam bezpośrednio w Polski, ale również można ruszyć w dalszą drogę, posługując się połączeniami autobusowymi oraz pociągami.

Tirana uważana jest za finansowe centrum całej Albanii, jednak oprócz tego słynie z pięknych osmańskich budowli oraz architektury, która wynika z ingerencji dawnych rzymian. Nie zabraknie tutaj między innymi muzeów oraz galerii sztuki takich jak Narodowe Muzeum Historyczne i Bunk’Art.

Znaleźć tam można również Meczet Centralny, który został wybudowany w 1823 roku i jest uznawany za religijny zabytek kulturowy całej Albanii. Warto go odwiedzić w szczególności ze względu na bogate wnętrze, ale również ciekawą historię.

Tirana to jednak nie tylko hałaśliwe miasto tętniące życiem, ale również bliskość natury, ponieważ w granicach miasta znajduje się również góra Dajti, na którą można wjechać specjalną kolejką linową.

Nie zabraknie tam również wielu różnych barów, kawiarni oraz ciekawych restauracji, w których każdy turysta będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Albańska gościnność zdecydowanie może zachwycić niejednego.

Berat

Berat to miasto w środkowej Albanii, które uchodzi za ośrodek turystyczno-kulturalny dla każdego, kto zdecyduje się na wizytę w tym kraju. Określa się je mianem “miasta tysiąca okien” ze względu na jego usytuowanie na wzgórzu i mnogości budynków, które je otaczają. W 2008 roku zostało wpisane na liście światowego dziedzictwa. Najciekawszymi zabytkami będzie zdecydowanie Zamek, czyli średniowieczna bizantyjska twierdza oraz Meczet Królewski, który wybudowany został już w 1493 roku.

Zdecydowanie warto odwiedzić Berat ze względu na jego unikalny klimat, który porównywalny jest do charakterystycznego stylu rzymskiego oraz greckiego z wieloma kolumnami i otwartymi dziedzińcami. Wieczorami zdecydowanie robi to ogromne wrażenie.

Podsumowując: Albania zdecydowanie jest warta zobaczenia głównie ze względu na swoje ciekawe zabytki, resorty, architekturę, ciekawą kuchnię oraz dobrze zachowane meczety.

Dodaj komentarz