Czy obecnie warto inwestować w mieszkania na wynajem?

W ostatnim czasie kupowanie mieszkań w celu wynajmu staje się coraz popularniejszym sposobem składowania, a także pomnażaniem swojego kapitału. Nie jest to już tylko domena deweloperów. Również ludzie spoza branży związanej z nieruchomościami, często decydują się na zainwestowanie swoich oszczędności w ten sposób. Obecnie zakup mieszkania jest jednak ogromnym wydatkiem. 

Czy zakup mieszkania to nadal opłacalna inwestycja?

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za tym, że zakup nieruchomości na wynajem to dobry pomysł. Główną zaletą tego przedsięwzięcia jest stały pasywny zysk płynący z najmu: Jego wielkość uzależniona jest od lokalizacji, wielkości i stanu lokalu. Zakup mieszkanie i wynajmowanie go jest zatem świetnym sposobem na dywersyfikacje dochodów.

Inna zaleta takiego rozwiązania to prawdopodobny wzrost wartości lokalu. Wraz z upływem czasu, wartość nieruchomości zwykle rośnie. Inwestycja w mieszkanie na wynajem może być korzystna na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji. Wysoki poziom popytu na wynajem w okolicy wiąże się najczęściej ze zwiększeniem wartości nieruchomości. Warto zauważyć, że zakup nieruchomości na wynajem to długoterminowa inwestycja, która pozwala na stopniowe budowanie kapitału. W miarę upływu czasu zysk płynący z mieszkania zwiększa się.

Ostatnia, ale szczególnie istotna w obecnych czasach zaleta płynąca z inwestycji w mieszkanie to ochrona przed inflacją. Inwestycja w mieszkanie chroni przed nią, ponieważ wartość nieruchomości zwykle rośnie wraz z poziomem inflacji. Wynajem mieszkania może także zapewnić stabilność, a nawet zwiększenie przychodów w czasie wysokiej inflacji. To daje tego rodzaju inwestycji dużą przewagę nad innymi formami składowania kapitału. 

Jakie są wady inwestycji w mieszkanie na wynajem?

Na rynku nieruchomości w Polsce, w miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, ceny mieszkań na wynajem są relatywnie wysokie, co mogłoby sugerować, że zakup mieszkania na wynajem może być opłacalny. Jednak należy wziąć pod uwagę, że w takich miejscach rynek wynajmu mieszkań jest ogromny. Alternatywą jest zakup mieszkania w małych miejscowościach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Niestety to rozwiązanie również ma swoje wady. Zainteresowanie taką nieruchomością prawdopodobnie będzie stosunkowo niskie, w związku z czym dochód może być mniej stabilny.

Należy także wziąć pod uwagę zmienność rynku. Rynek nieruchomości jest dynamiczny i podlega ciągłym zmianom. Może się zdarzyć, że popyt na wynajem w danym regionie spadnie, a w konsekwencji zmniejszy się dochód płynący z mieszkania. Zysk z inwestycji w nieruchomość na wynajem zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan nieruchomości, koszty utrzymania, a także poziom czynszów. Jeśli poziom czynszów jest niski lub koszty utrzymania są wysokie, stopa zwrotu może być niższa, niż oczekiwano.

Inne niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą zakup mieszkania na wynajem to także ryzyko wysokich kosztów utrzymania i remontów: Nieruchomości wymagają regularnego utrzymania, a czasami remontów, które mogą być kosztowne. Natomiast jeśli mieszkanie zostanie zaniedbane, może to wpłynąć na wartość nieruchomości lub spowodować problemy z najemcami.

Problemem mogą okazać się również najemcy. Wynajmowanie mieszkania zawsze niesie ze sobą ryzyko, zetknięcia się z kłopotliwymi lokatorami, którzy mogą zalegać z czynszem, niszczyć wyposażenie lub wywoływać kłopoty z sąsiadami. Takie sytuacje zwiększają koszty utrzymania nieruchomości, a rozwiązanie ich wymaga dużego nakładu nerwów i energii, czasem przez wiele nocy spędzając sen z powiek właściciela nieruchomości. 

Jak widać, zakup mieszkania na wynajem ma wiele zalet i jest dość bezpiecznym rozwiązaniem, wartym do rozważenia szczególnie dla osób, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość finansową oraz zacząć budować własny kapitał, jednocześnie nie mając dużego doświadczenia w obszarze inwestycji. Oczywiście uprzednio należy przeanalizować swoją sytuację, cele, a także wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. Bardzo pomocne może być skorzystanie z doradztwa eksperta. Jego pomoc w zakresie odpowiedniego planowania i zarządzania nieruchomością może pomóc w ograniczeniu ryzyka, związanego z inwestycją.

 

Dodaj komentarz