EuroVelo – czym jest i czy można z niego skorzystać w Polsce?

Szlaki rowerowe to nie tylko możliwość spędzenia aktywnego czasu. To również szansa dla podróżników na przemieszczanie się pomiędzy miastami. Nieustanny rozwój dróg pozwala nam na użycie wielu możliwych środków lokomocji. W ich składzie znajdzie się również rower, który nieprzerwanie towarzyszy człowiekowi.

EuroVelo – projekt na miarę Europy.

Z pewnością każdy rowerzysta spotkał się ze słowem EuroVelo. Jest to bowiem europejska sieć szlaków rowerowych, dzięki której jesteśmy w stanie przemieszczać się pomiędzy kluczowymi miastami na obszarze całego kontynentu. Do 2019 roku EuroVelo liczyło już 16 szlaków o długości 45000 kilometrów. Projekt ma na celu zachęcić mieszkańców Europy do przemieszczania się rowerem, zamiast używania szkodliwych dla środowiska samochodów. EuroVelo to jednak nie tylko możliwość zwiedzenia Europy. To także szansa dla lokalnych mieszkańców na rozpoczęcie swojej przygody z tym środkiem transportu. Dzięki temu miasta rozwijają swoją sieć szlaków rowerowych oraz zwiększają bezpieczeństwo budując osobne ścieżki przeznaczonych jedynie dla rowerów. EuroVelo zostało zaprojektowane w taki sposób, aby ewentualny brak osobnej drogi dla rowerzystów przebiegał przez trasy o małym natężeniu ruchu. Podróżnicy mogą tym samym poznać lokalne miejscowości oraz podziwiać charakterystyczne dla danego państwa krajobrazy.

EuroVelo w Polsce.

EuroVelo występuje w Polsce pod licznymi oznaczeniami. W zależności od szlaku będą to kody R-2, R-4 lub R-9. Już od 2007 roku można cieszyć się wieloma licznymi szlakami. Są nimi trasy takie jak Poznań – Zaorle, Zaorle – Wrocław, Wrocław – Paczków oraz Paczków – Głuchołazy. Prowadzą one do Czech a ich łączna długość wynosi około 430 kilometrów. Jednak to nie jedyny szlak, który przebiega przez Polskę. Przez kraj przechodzi również Szlak Stolic (5500 km), Szlak Europy Centralnej (4000 km), Szlak Bałtyk – Adriatyk (1930 km), Szlak Wokół Bałtyku (7980 km), Szlak Europy Wschodniej (5984 km) czy też Szlak Żelaznej Kurtyny (10400 km). Wszystkie szlaki EuroVelo przebiegają obok charakterystycznych dla danego państwa zabytków oraz miejsc, gdzie rowerzyści mogą uzyskać schronienie. W Polsce miłośnicy jednośladów będą mogli zwiedzić liczne kościoły, zamki oraz stare miasta.

Jak przygotować się do EuroVelo?

EuroVelo to z pewnością przygoda, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Przejechanie całego szlaku wymaga od nas dużej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Chcąc spróbować swoich sił powinniśmy zawsze wybrać się na lokalny szlak EuroVelo. Kilka długodystansowych treningów powinno pozwolić nam na jasne określenie naszych możliwości. Jeśli jesteśmy już gotowi w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w rower, który dostosowany będzie do trudnych warunków. Według ekspertów najlepszym wyborem będzie model trekkingowy, który charakteryzuje się lekkością oraz możliwością zamocowania sakw. Kolejnym etapem w przygotowaniach do EuroVelo będzie zakup odpowiedniego ubioru. Najlepiej, jeśli będzie on typowo rowerowy, ponieważ skutecznie ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jeśli mamy już wszystkie niezbędne do podróży elementy warto przeanalizować trasę wybranego przez nas szlaku. Dobrym rozwiązaniem jest jej kserokopia, która dodatkowo zabezpieczona będzie przed wilgocią oraz zgnieceniami. Mapy dostępne w telefonie to również dobry pomysł, jednak urządzenie może ulec rozładowaniu skazując nas na dezorientacje. Podczas przygotowań do EuroVelo powinniśmy także zaopatrzyć rower w różnego rodzaju sakwy, do których umieścimy niezbędne przedmioty takie jak wodę, prowiant, powerbank lub latarkę. Warto również zaplanować dzienną ilość tras oraz wybrać okres podróży, w którym nie nadawane są burze. Konieczne będzie również znalezienie odpowiedniego hostelu lub innego miejsca, w którym będziemy mogli przenocować. Zawsze warto planować podróże rowerowe z osobą towarzyszącą. Jeśli jej nie posiadamy dobrym pomysłem będzie umieszczenie informacji w grupach poświęconych wycieczkom rowerowym.

EuroVelo to projekt, który daje nam wiele możliwości spędzenia wolnego czasu lub przeżycia przygody, której z pewnością szybko nie zapomnimy. Europa obfituje w wiele ciekawych miejsc oraz zabytków, które wzbudzają zachwyt nawet wśród najbardziej doświadczonych podróżników. Warto podróżować szlakami EuroVelo oraz odkrywać lokalne kultury oraz atrakcje.

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz