Góry Skaliste czekają na miłośników przyrody

Góry Skaliste są wyjątkowymi miejscem na ziemi. Ich ośnieżone szczyty oraz jeziora słynące z wyjątkowo czystej wody wprawiły w zdumienie niejednego podróżnika, któremu dane było odwiedzić ten malowniczy zakątek świata. Góry Skaliste to jednak nie tylko jeziora i skaliste szczyty. To również wielkie kompleksy leśne, których pokonanie jeszcze nie tak dawno wymagało od podróżników dużych umiejętności, wytrwałości, zaradności i kondycji. Ten łańcuch górski, w naturalny sposób oddzielający Stany Zjednoczone od Pacyfiku, przez lata fascynował i kusił swym surowym pięknem.

Ten największy, a zarazem najmłodszy łańcuch górski, który znajduje się na terenie Ameryki Północnej, leży na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Pasmo to ciągnie się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku aż do granicy z Meksykiem.

Góry Skaliste są dość zróżnicowane pod względem budowy geologicznej, są to jednak młode góry, które wypiętrzyły się w końcu kredy (80-40 milionów lat temu). Ich klimat uzależniony jest od szerokości geograficznej, zatem jest on dość zróżnicowany. Zróżnicowana, bogata i piękna jest również przyroda tego pasma. Bogaty świat zwierząt to przede wszystkim duże, mięsożerne zwierzęta, wśród których nie brak niedźwiedzia brunatnego oraz niedźwiedzia grizli. Dawniej góry te znane były ze stad bawołów, jednak gospodarka łowiecka doprowadziła do sytuacji, w której bawoły zaczęły stawać się atrakcją przyrodniczą. Do dnia dzisiejszego przetrwały zaledwie dwa stada, które są objęte ochroną w parkach i rezerwatach przyrody. Innymi zwierzętami, które można spotkać w Górach Skalistych, są kozica górska oraz owca kanadyjska. Jednym z popularniejszych mieszkańców górskich dolin jest piesek preriowy, zaś na terenie Nowego Meksyku – grzechotnik oraz zając wielkouchy.

Góry Skaliste to nie tylko piękne krajobrazy i dzika przyroda. Tu również znane miejscowości wypoczynkowe oraz bogactwa naturalne. Pod ziemią znajdują się takie skarby, jak złoża miedzi, złota, ołowiu oraz srebra. Nie brak tu również złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. To właśnie bogactwa naturalne tego obszaru były największą pokusą dla pierwszych pionierów, zapuszczających się w te skalne okolice w XIX wieku. To właśnie z Górali Skalistymi związana jest słynna gorączka złota.

Dziś na terenie Gór Skalistych popularna staje się turystyka. Bez wątpienia jest to obszar atrakcyjny dla turystów, zaś o jego atrakcyjności świadczy nie tylko piękna przyroda, ale i czyste powietrze. Tu brak większych miast. Największy ośrodek znajduje się w Kolorado. Jest to Denver. Inne znane miejscowości Gór Skalistych mają raczej charakter miejscowości wypoczynkowych i dużych ośrodków narciarskich. Cieszą się one dużym powodzeniem, a o ze względu na dość długi w tych górach sezon narciarski.

Najbardziej atrakcyjnymi obszarami Gór Skalistych są te tereny, które ze względu na bogactwo przyrody objęto ochroną. Są to zatem takie miejsca, jak pierwszy na całym świecie Park Narodowy Yellowstone, który powstał w 1872 roku. Park ten już w 1976 roku trafił na listę UNESCO jako wyjątkowo cenny rezerwat biosfery. Park ten jest chętnie odwiedzany przez turystów i miłośników pieszych wędrówek. Piękne krajobrazy i dzika przyroda to jego największe atuty.

Jak dotrzeć do Kanady? Najlepiej zrobić to samolotem.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz