Górzysta Słowacja – zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Słowacja to kraj, który jest południowym sąsiadem Polski. Cieszy się ona dużą popularnością szczególnie przez górali zamieszkujących pobliskie tereny Tatr. Czym może zachwycić nas Słowacja? Odpowiadamy.

Informacje na temat Słowacji

Słowacja to kraj, który ma powierzchnię jedynie 49 tysięcy metrów kwadratowych. Blisko 60% państwa stanowią góry oraz wzniesienia. Stolicą jest Bratysława, która niegdyś należała do Austrii. Między stolicami obu państw jest jedynie odcinek 60 kilometrów. Językiem urzędowym jest słowacki, który bez problemu rozumiany jest przez polskich turystów. Architektura oraz klimat są bardzo zbliżone do naszych standardów. Słowacja to kraj, który charakteryzuje się obecnością niemal 6 tysięcy jaskiń, które nieustannie badane są przez archeologów. Państwo znane jest również z mnogości średniowiecznych zamków oraz ruin.

Zamek Czerwony Kamień

Zamek Czerwony Kamień to jeden z najpopularniejszych zabytków Słowacji. Podróżnicy z całego świata przybywają tu, aby zobaczyć tą piękną budowlę. Została ona wzniesiona przez królową Konstantę w 1230 roku. Do 1945 roku był on własnością kilku rodzin, jednak później go upaństwowiono. Od tego czasu jest to ogólnodostępne muzeum. Jest on położony wzdłuż wzgórz Małych Karpat, nad miejscowością Czasta. Został on utrzymany w renesansowym stylu, a system podziemnych piwnic należy do jednych z najbardziej rozległych w całej Europie Środkowej. Mogły one pomieścić nawet 800 osób. Piwnice posiadały również sale sypialne oraz bankietowe. Zwiedzanie Zamku Czerwony Kamień powinno zająć nam około 80 minut.

Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica to miasto górnicze, które należy do najstarszych w całej Europie. Cała aglomeracja została wpisana w 1993 roku na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO jako średniowieczne miasto górnicze z najbogatszymi zabytkami słowackimi. Po raz pierwszy Bańska Szczawnica została opisana w 1217 roku. Było tam wydobywane złoto oraz srebro. Obszernie rozwijało się tam górnictwo. Na terenie miasta można znaleźć Akademię Górniczą, która jest najstarszą wyższą uczelnią techniczną na świecie. Możemy znaleźć tam także barokową kolumnę Świętej Trójcy, Stary Zamek, czy też Muzeum Mineralogiczne. Warto wspomnieć, że bańska Szczawnica jest zaprzyjaźnionym miastem Olsztynka w Polsce.

Bardejów

Bardejów to kolejne historyczne miasto położone na Słowacji, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako średniowieczne miasto obronne. Już w XI wieku istniała tu słowiańska osada. Do XII wieku była leżała na terytorium dawnej Polski. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1241 roku. Dawniej Bardejów było ważnym ośrodkiem rzemiosła oraz handlu. Już w XV wieku było to jedno z największych i najbogatszych miast leżących na Górnych Węgrach. Pod murami obronnymi znajdowało się 517 domów mieszkalnych. W swojej historii miasto obronne było wielokrotnie napadane oraz niszczone przez pożary oraz trzęsienia ziemi. Od XVIII wieku miasto Bardejów zajmowało się leczeniem pobliskimi źródłami mineralnymi. Na terenie dawnej osady do dziś możemy zwiedzać między innymi mury obronne, wiele budowli żydowskich, cerkwie oraz kościoły.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Na liście ciekawych miejsc Słowacji nie mogło zabraknąć jaskini. Jedną z nich jest bardzo popularna Dobszyńska Jaskinia Lodowa została odkryta w 1870 roku. Została ona stworzona przez działalność dawnej rzeki Hniles. Największa sala w jaskini uformowała się na skutek zapadnięcia się górnego poziomu. Całorocznie panuje tam temperatura około -2 stopni Celsjusza. Wszystko przez specyficzny kształt kieszeni. Dzięki temu ciepłe powietrze nie jest w stanie wypchnąć zimnego. Jaskinia została zmodernizowana i już od 1881 roku w jej pobliżu turyści mogą znaleźć tam schronisko z 18 izbami. We wnętrzu jaskini jest sieć oświetlonych dla turystów korytarzy, dzięki czemu mogą oni podziwiać malownicze widoki. Wewnątrz obiektu niegdyś organizowano koncerty oraz były dostępne lodowiska. Jaskinia cieszy się zainteresowaniem 12 gatunków nietoperzy.

Słowacja pomimo swojej niewielkiej wielkości oferuje turystom wiele jedynych w swoim rodzaju atrakcji. Warto odwiedzić ten kraj oraz pogłębić swoją wiedzę na temat dawnej średniowiecznej architektury. Słowacja dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz