Irlandia – z czego słynie ten wyspiarski kraj?

Irlandia to kraj, który wybierają przede wszystkim osoby lubiące klimat umiarkowany ciepły. Będąc tam możemy zwiedzić dwa morza oraz ocean. Czym jeszcze zaskoczy nas Irlandia? Sprawdźmy.

Irlandia w skrócie

Irlandia to państwo należące do unii Europejskiej. Pierwsi ludzie pojawili się tam w około 8000 roku przed naszą erą. Wówczas były to tereny dziewicze, na których mieszkały różnorodne gatunki zwierząt. Dzięki ich liczbie ludzie mogli się tam osadzać na stałe. Ze względu na chłodne warunki rzymianie nie dotarli do Irlandii. Państwo może kojarzyć się nam z najazdami wikingów, którzy już od VIII wieku chcieli pozbyć się chrześcijan. Wyspa słynie z heroicznej postawy świętego Patryka, który nauczał ludność wiary. To właśnie za jego sprawą powstała słynna irlandzka parada świętego Patryka.

Irlandia słynie między innymi z dobrze rozwiniętego przemysłu elektronicznego oraz farmaceutycznego. Dzięki licznym zielonym łąkom Irlandczycy mogą bez problemu hodować wołowinę zarówno na mięso jak i mleko. Językami urzędowymi jest zarówno irlandzki jak i angielski. Pogoda w tym kraju charakteryzuje się dużą ilością opadów oraz wysoką wilgotnością powietrza. Ciepły wiatr w Irlandii przypływa prosto z Północnego Atlantyku. Irlandia dzieli się na Irlandię Północną, której stolica to Belfast oraz na Republikę Irlandii, której stolica to Dublin. Oba kraje ze sobą współpracują.

Park Narodowy Killarney

Park Narodowy Killarney to park, który zlokalizowany jest na południu wyspy. Jest on wpisany jako rezerwat biosfery UNESCO od 1981 roku. Cały park ma powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów. W jego skład wchodzą liczne jeziora, budynki, doliny oraz lasy. To właśnie tam przez wiele trudno dostępnych dla ludzi miejsc jest największa ilość jelenia europejskiego. W parku znajdziemy również jeden z trzech w Europie największych lasów cisowych. Oprócz drzew spotkamy tam między innymi rododendrony oraz wiele krzewów regionu śródziemnomorskiego. W parku znajduje się największy szczyt Irlandii, czyli Carrautoohil. Ma on 1038 metrów nad poziomem morza. Wzdłuż brzegów jezior turyści mogą obserwować między innymi franciszkański klasztor z XV wieku Muckross Abbey, czy też zamek Ross, który pochodzi z XIV wieku.

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka to święto, które przypada 17 marca. Obchodzi się je zarówno w Republice Irlandii jak i Irlandii Północnej. Powstało na cześć świętego Patryka, który jest patronem kraju. Był to biskup, który wprowadził chrześcijaństwo na wyspę. Legendy mówią, że potrafił on ożywiać zmarłych. Dodatkowo według wierzeń pomógł Irlandii pozbyć się węży, które nie występują jedynie w tym kraju oraz na Antarktydzie. W rzeczywistości jednak tych gadów tutaj nie ma ze względu na późny roztop lodowców oraz cieśninę, która ma 80 kilometrów szerokości i oddziela wyspę od innych lądów. Irlandia posiada także za sprawą świętego Patryka inny symbol – trójlistną koniczynę, która wykorzystywana była przez niego do obrazowania Trójcy Świętej.

W czasie trwania święta Irlandczycy mają dzień wolny od pracy i ubierają się na zielono. W miastach organizowane są festyny oraz parady. Popularnym dodatkiem do świętowania jest picie irlandzkiej whiskey w specjalnym kubku. 17 marca to dzień jego śmierci.

Irlandia to państwo, które jest warte odwiedzenia przez każdego podróżnika. Należy dokładnie zapoznać się z tradycją tego kraju, ponieważ jest ona bardzo rozbudowa. Irlandię najlepiej jest odwiedzić w kwietniu, czerwcu oraz wrześniu. Wówczas będziemy mogli rozkoszować się ciepłą pogodą oraz długimi dniami.

Dodaj komentarz