Jak przezwyciężyć swój lęk przed lataniem?

Lot samolotem to niekiedy konieczność, gdy chcemy zobaczyć inny zakątek naszej planety. Wiele osób nadal boi się latać ze względu na wiele różnorodnych traum. W jaki sposób je przezwyciężać? Sprawdźmy.

Przed lotem udaj się do specjalisty

Pierwszy lot samolotem bywa stresujący. Jest to przede wszystkim nienaturalne wydarzenie w naszym życiu. Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju transport jest sprzeczny z naszą naturą. Ludzie nie są przystosowani do tego, aby latać. Należy mieć tego świadomość. To właśnie dlatego mamy prawo do tego, aby czuć się na pokładzie samolotu niekomfortowo.

Jeśli zależy nam na tym, aby poprawić swój komfort psychiczny w czasie podróży to powinniśmy udać się do specjalisty. Może być to zarówno psycholog lub psychiatra. Warto porozmawiać o swoich obawach z kimś, kto dokładnie wie, jak nam pomóc. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pozbędziemy się natrętnego lęku.

Taki stan możemy wyleczyć zarówno psychoterapiami jak i farmakoterapią. Lekarz przepisze nam odpowiednie leki, które powinniśmy regularnie zażywać przed lotem. Mogą to być również takie, które możemy wziąć doraźnie, w czasie, kiedy czujemy objawy ataku paniki.

Nie bój się mówić o swoich obawach

Nie każdy pasażer samolotu wchodząc na jego pokład musi czuć się pewnie. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy to powinniśmy zwrócić się do stewardess, które zawsze witają nas przed wejściem do samolotu. To właśnie one odpowiedzialne są za nasz komfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Mówiąc im o naszych obawach zadbamy o to, aby otoczyły nas odpowiednią opieką.

Stewardessy wiedząc, że denerwujemy się przed lotem będą nas obserwowały. Zwiększy się również częstotliwość pytań o nasze samopoczucie. W razie problemów natychmiast zareagują. Mogą wówczas podać nam coś do picia lub odwrócić naszą uwagę rozmową.

Zapewnienie nam bezpieczeństwa to część pracy personelu każdego samolotu. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy informować o tym stewardessy.

Nie pij kawy oraz alkoholu

Jeśli mamy pewne obawy dotyczące lotu powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z kawy. Może ona bowiem powodować rozdrażnienie oraz problemy z nerwowością. Jest to niewskazane szczególnie w połączeniu ze stresem, który może nam towarzyszyć. Kawa pobudza nasz organizm przez co trudniej jest nam się zrelaksować.

Na pokładzie samolotu możemy skorzystać z różnorodnych usług gastronomicznych. Mogą to być ciepłe posiłki, przekąski, ciepłe napoje oraz alkohol. Jeśli się stresujemy to powinniśmy z niego zrezygnować. Powód jest prosty – nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jaki sposób będziemy się po nim zachowywać. Nie zawsze jest to efekt odprężający. Osoby nerwowe po spożyciu alkoholu mogą stać się agresywne oraz znacznie bardziej zdenerwowane. Wówczas trudniej jest personelowi opanować sytuację. Spożycie alkoholu uniemożliwia również podanie ewentualnych leków na uspokojenie.

Warto zawsze mieć świadomość tego, że na pokładzie samolotu panują inne warunki niż te na ziemi. Wszystko przez wysokość i inne odbieranie między innymi smaków. Może to również mieć wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. Przyczynić może się do tego ciśnienie.

Podróżnicy, którzy boją się latać powinni przede wszystkim podejść do tego tematu od strony psychologicznej. To właśnie najczęściej tam jest zlokalizowany nasz problem. Jeśli chcemy się go pozbyć to powinniśmy poprosić o pomoc specjalistów. Dzięki temu dowiemy się, dlaczego odczuwamy strach oraz w jaki sposób możemy nad nim zapanować.

Warto wiedzieć, że nasz niepokój może minąć wraz z nabranym doświadczeniem. Im częściej latamy, tym zwiększa się nasza pewność siebie.

Dodaj komentarz