Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Pierwszy wyjazd za granicę to sytuacja, która wypełnia nas różnymi emocjami. Przede wszystkim jest to stres, który wynika z innej kultury oraz języka. Jednak jak możemy się przygotować do wyjazdu za granicę, aby uniknąć wielu problemów? Zobaczmy.

Zainwestujemy w szkoły językowe

Język za granicą to podstawa, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. Warto wiedzieć, że pomimo częstych deklaracji, które mówią o uniwersalności języka angielskiego na całym świecie, nie każdy się nim posługuje. Z badań wynika, że jedynie 35 procent osób w Europie potrafi się w za jego pomocą porozumieć. Decydując się na podróż do danego kraju odpowiednio przeanalizujmy jego języki urzędowe. To właśnie one dadzą nam gwarancję uniknięcia wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Wiele osób wyjeżdżając za granicę uważa, że dzisiejsza technologia daje nam możliwość skutecznego przełamywania barier językowych za pomocą między innymi aplikacji tłumaczeniowych. Jednak może być to problematyczne ze względu na czas, który musimy poświęcić szukając danego słowa. Dodatkowo telefony, które obsługują tego typu aplikacje, mogą ulec rozładowaniu lub zepsuciu.

Decydując się na wyjazd do obcego kraju przede wszystkim skupmy się na ojczystym języku, który w nim panuje. Znajomość kilku podstawowych wyrażeń może ułatwić nam komunikację szczególnie podczas sytuacji kryzysowych. Może to być między innymi szukanie pomocy w szpitalu, na policji lub w banku.

Warto w tym celu zaplanować kilka lekcji danego języka w szkole językowej lub na własną rękę poszukać kursów online, które w większości są dostępne za darmo na platformie YouTube.

Poznajmy kulturę danego kraju

Dobry research to podstawa udanego wyjazdu. Wystarczy użycie telefonu oraz naszej ulubionej przeglądarki, aby odkryć wszystkie tajemnice otaczającego nas świata. Skupmy się jednak na konkretnym kraju, do którego będziemy chcieli się udać. Odszukajmy wszelkie informacje na temat jego kultury. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż niektóre państwa gesty oraz zachowanie, które dla nas jest „normalne” mogą traktować zupełnie inaczej. Dla przykładu Singapur całkowicie zabrania życia gumy w obrębie całego kraju. Złamanie zakazu może kosztować nas nawet 1000 dolarów grzywny. Innym przykładem jest Tajlandia, która nie toleruje dotykania głowy, w szczególności dzieci. Takie zachowanie może skończyć się negatywną reakcją społeczeństwa. W krajach takich jak Serbia nie należy również rozmawiać na niektóre tematy. W tym państwie w szczególności nie dyskutujmy na temat wojny bałkańskiej oraz Kosowa.

Zbadajmy sytuację polityczną

Polityka to bardzo ważny element w każdym kraju. Jej dobra organizacja zapewnia mu doskonałe warunki do rozwoju. Jednak nie każde państwo może się tym cieszyć. Zaburzona polityka może doprowadzić do napiętej sytuacji, która jest w stanie nawet skończyć się konfliktem zbrojnym. Wówczas podróżujący mogą nie tylko mieć problem, aby wrócić do kraju, ale również narazić własne zdrowie a nawet życie.

Zawsze kontrolujmy sytuację polityczną danego państwa przed podróżą. Dzięki temu unikniemy licznych problemów. Warto odwiedzać w tym celu rządowe strony między innymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To właśnie tam uzyskamy szereg informacji na temat między innymi sytuacji politycznej na świecie. MSZ między innymi odradza loty do oraz nad Białorusią ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych działań tamtejszych władz.

Aby bezpiecznie przygotować się na wyjazd za granicę przede wszystkim zwróćmy uwagę na naukę urzędowego języka w danym kraju, jego sytuację polityczną oraz kulturę. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów oraz stresów.

Dodaj komentarz