Jet lag to szereg wielu charakterystycznych objawów, które towarzyszom człowiekowi wtedy, gdy podróżuje do krajów będących w innej strefie czasowej. Wtedy zupełnie zmienia się nasz zegar biologiczny, który daje się we znaki. Jak sobie radzić w takim stanem? Podpowiadamy.
Jet lag – jak właściwie się objawia?
Jet lag to dolegliwość, która bardzo często towarzyszy podróżnikom, którzy często wyjeżdżają poza swoją strefę czasową. Może to wystąpić między innymi podczas wycieczki z Warszawy do USA, Tajlandii, Japonii, Brazylii lub Kanady.
Co właściwie się wtedy odczuwa? Będzie to dezorientacja, ostre bóle głowy, zmęczenie oraz co najgorsze, bezsenność. Z pewnością żadem podróżnik, którego głównym celem jest zwiedzanie, nie chce czuć się źle w swojej wymarzonej podróży.
Osoby, które nigdy w życiu nie poświadczyły czegoś podobnego, mogą wyobrazić sobie sytuację, w której podczas pory swojego wstawania budzą się około godziny 20:00.
Jet lag – o czym pamiętać?
Mając już jet laga, kategorycznie nie należy kłaść się spać. Wszystko ze względu na fakt, że zapętlimy się w tym stanie i nie będziemy mogli z niego wyjść. Warto na przykład zorganizować swój czas tak, aby po powrocie z wakacji cały czas czuwać, na przykład przeglądając media społecznościowe lub rozmawiając ze znajomymi.
Nie należy też zażywać lekarstw, na przykład na bóle głowy, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu. Warto wtedy między innymi skorzystać z medytacji, która jest bardzo ważna, aby uspokoić swój umysł i się wyciszyć.
Najważniejszym momentem w jet lagu jest pierwsza noc po powrocie z wakacji. Warto wtedy spożywać duże ilości wody, ponieważ organizm zawsze będzie zmęczony. Woda pomoże go odżywić.
Dobrym pomysłem jest również pomyślenie o jet lagu wcześniej, zanim on wystąpi. Wybierając się na tak odległe wakacje, warto uwzględnić jego potencjalne wystąpienie i wziąć wolne, składając wniosek urlopowy.
Czy jet lag zawsze występuje?
Zdecydowanie nie. Wiele osób nigdy go nie doświadcza, ponieważ są przyzwyczajone, że organizm pracuje zmianowo. Może mieć to związek z wiekiem oraz rodzajem wykonywanej pracy.
Nie należy jednak nigdy zakładać, że jet lag nie wystąpi, ponieważ można wtedy odczuć jego skutki jeszcze mocniej.
Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia jet laga?
Aby to zrobić, można przede wszystkim zadbać o swoje odpowiednie nawodnienie. Woda jest bardzo ważna na każdym etapie życia podróżnika, jednak w przypadku złego samopoczucia zawsze jest wskazana.
Można również przygotować się na jet laga, na przykład biorąc ze sobą coś słodkiego, na wypadek sytuacji, w której należy czuwać przez całą noc. Jeśli chodzi o zmuszenie się do snu, pewnym rozwiązaniem mogą być tabletki na chorobę lokomocyjną. One nie tylko hamują wymioty, ale również działają wyciszająco oraz pomagają nam zasnąć. Dzięki temu podróż mina bez przykrych dolegliwości, jednak można również sprawdzić tego skuteczność przy jet lagu.
Jet lag to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która nie zawsze musi u nas wystąpić. Warto przede wszystkim się na niego przygotować, na przykład biorąc wolne w pracy zaraz po powrocie z urlopu. Wtedy można mieć w zapasie dzień, w którym można będzie powoli dojść do siebie.
Jet lag nie musi u nas wystąpić, jednak warto pamiętać o tym, że gdy już będzie obecny, to nie należy zasypiać, przez co można będzie dotrwać do nocy tak, aby zegar biologiczny mógł się uregulować. Jednocześnie należy pamiętać również o tym, aby sen nie był dłuższy niż regularne 8 godzin w ciągu doby. Pomoże to zachować dobrą kondycję na zwiedzanie.