Turyści to osoby, które przede wszystkim są odważne oraz ciekawe otaczającego ich świata. Jednak są na Ziemi miejsca, w których ich bezpieczeństwo może być zagrożone. Jakie kraje omijać, aby nie narażać własnego życia oraz zdrowia? Sprawdzamy.
Afganistan
Afganistan to kraj, który leży na południu Azji. W 2012 roku liczebność ludzi w tym państwie wynosiła około 33,5 mln mieszkańców. Większość kraju jest górzysta i wyżynna. Pomimo pięknych oraz dziewiczych krajobrazów Afganistan nie jest miejscem bezpiecznym do zwiedzania. Wszystko przez napiętą sytuację polityczną, która z każdym dniem staje się poważniejsza. Szczególnie narażeni mogą czuć się w tym kraju cudzoziemcy, którzy poddawani są bezpodstawnym kontrolom oraz zatrzymaniom w aresztach. Dodatkowo często w kraju dochodzi do ataków terrorystycznych oraz porwań. Afgańska kultura szczególnie zwraca uwagę na zakaz fotografowania kobiet. Robiąc to turysta może spotkać się z agresją ze strony rodziny. W całym kraju przejętym przez talibów mogą być rozmieszczone ładunki wybuchowe takie jak miny. Afganistan leży w specyficznym miejscu łączeń płyt tektonicznych, które mogą wywoływać silne trzęsienia ziemi. W kraju prawie 60 procent społeczeństwa jest analfabetami. Problem nie ogranicza się jednak do edukacji, ale także do pomocy medycznej. Chcąc wyjechać do Afganistanu konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Pełne leczenie zazwyczaj odbywa się przez transport chorego do ojczystego kraju. W Afganistanie występują ogniska polio. Należy przyjąć odpowiednie szczepienie, aby się przed nim zabezpieczyć. Woda z kranów nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. W Afganistanie ze względu na obecność pałeczek E. Coli konieczne jest picie wody wyłącznie w butelkach. Turystki, przez silnie zakorzenioną wiarę muzułmańską, muszą zakrywać tam ciało oraz włosy. W Afganistanie nie ma równouprawnienia płciowego szczególnie w obecnych czasach kryzysu politycznego. Kobiety zmuszone są do przestrzegania szeregu reguł. Afganistan przez słaby system bankowy może ograniczać turystów jedynie do używania gotówki. Jej duża ilość jednak może wzbudzić zainteresowanie lokalnych służb.
Korea Północna
Korea Północna to kolejny przykład państwa, które nie jest bezpieczne dla turystów. Położone jest ono w Azji wschodniej, na terenie Półwyspu koreańskiego. Kraj znany jest turystom jako najbardziej niedostępny oraz tajemniczy. Robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów przez cudzoziemców jest surowo zabronione. Wjazd do państwa jest możliwy jedynie z odpowiednim przewodnikiem, który mówi w swoim ojczystym języku. Korea Północna od początku pandemii koronawirusa podtrzymuje zerową liczbę zakażeń. Państwo zamknęło swoje granice w 2020 roku do odwołania. Kraj jest napięty politycznie oraz militarnie. Trwają tam próby nuklearne, które, jak wykazuje ONZ, były niezgodne z przyjętym prawem. Będąc w kraju kategorycznie nie można podważać sytuacji demokratycznej państwa oraz krytykować przywódcy. Korea Północna zlokalizowana jest w sferze, w której występują liczne, silne tajfuny. Wszystkie czyny zarówno obywateli jak i cudzoziemców są stale monitorowane. Obecny jest zakaz jakichkolwiek integracji z miejscową ludnością. Opieka medyczna w tym kraju jest na średnim poziomie. Są duże braki z specjalistycznych sprzętach medycznych a nawet lekach. Może to doprowadzić do wielu komplikacji i zakażeń. Warto wiedzieć, że w Korei Północnej są sklepy dedykowane jedynie dla obywateli tego kraju. Obcokrajowców obowiązuje specjalna cena, która jest najwyżej opodatkowana na świecie. Warto poświęcić czas na naukę języka koreańskiego ze względu na brak znajomości języków obcych nawet w placówkach publicznych. Warto zwracać uwagę na stonowany ubiór, ponieważ każdy przejaw wyróżniania się z tłumu może być odebrany jako brak szacunku do kraju i jego kultury.
Korea Północna oraz Afganistan to kraje, które z pewnością mogą zagrozić bezpieczeństwu każdego turysty. Z tego względu warto ich unikać do momentu ustabilizowania sytuacji. Zawsze należy rozważnie podchodzić do wycieczek zagranicznych, ponieważ wówczas możemy mieć utrudniony kontakt z ambasadą naszego ojczystego kraju. Jest to zagrożenie podczas sytuacji kryzysowych.