Niebezpieczne trzęsienia ziemi – gdzie się je spotyka? Jak się zachować?

Trzęsienie ziemi to zjawisko, które jest nam wszystkim bardzo dobrze znane. Każdy, kto od czasu do czasu interesuje się bieżącymi wydarzeniami ze świata, doskonale zna sytuację z Turcji i Syrii z lutego 2023 r. Jak tworzą się trzęsienia i co najważniejsze, jak się wobec nich zachować? Odpowiadamy.

Trzęsienia ziemi – jak powstają i gdzie są spotykane?

Trzęsienia ziemi to nic innego jak naturalny proces przesuwania się płyt tektonicznych ziemi. Można wyróżnić 15 głównych płyt, jednak nie są to jedyne, jakie można spotkać na świecie. Tam, gdzie stykają się ze sobą, może dochodzić do drgań i aktywności sejsmicznej, która odnotowywana jest nie tylko przez specjalne urządzenia, ale również odczuwa się ją przez silne wstrząsy.

Wyjeżdżając w podróż, wielu wczasowiczów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dociera na tereny objęte regularnymi wstrząsami. W zależności od regionu mogą być one bardziej lub mniej intensywne. Niektórzy, podczas delikatnych trzęsień, nie są nawet świadomi tego, że są one obecne.

W Europie najczęściej dochodzi do trzęsień w jej południowo-wschodniej części. Będą to kraje takie jak Grecja, Turcja, Rumunia, Kreta, ale również popularne Włochy czy Malta.

Co ciekawe, nawet w Polsce możemy odnotować delikatne wstrząsy. Najczęściej występują one w okolicach Niziny Śląskiej oraz w Górach Kaczawskich.

Najniebezpieczniejsze trzęsienia odnotowuje się w strefie śródziemnomorskiej oraz transazjatyckiej.

Dlaczego trzęsienia ziemi są tak niebezpieczne?

Każdy, kto chociaż raz doświadczył trzęsienia ziemi, doskonale wie, dlaczego są one tak niebezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz infrastruktury. Drgania rozchodzą się między innymi po budynkach, które mimo specjalnej konstrukcji na wypadek trzęsień, zostają uszkodzone. W zależności od siły trzęsienia może ono doprowadzić do zawalenia się budynków, szczególnie tych piętrowych, takich jak bloki i wieżowce.

Dodatkowo trzęsienia w górach sprzyjają powstawaniu lawin, które mogą zasypać turystów zarówno śniegiem, ale także małymi kamieniami oraz dużymi skałami.

Aktywność sejsmiczna na dnie morza i oceanów może doprowadzić do wywołania tsunami, czyli olbrzymiej fali, która rozciąga się nawet na kilkaset metrów w głąb lądu.

Trzęsienia powodują także całkowite zniszczenia dróg i często są przyczyną powstawania pożarów.

Jak zachować się podczas trzęsień ziemi?

Jeśli podczas trzęsienia ziemi znajdujesz się na zewnątrz, powinieneś uciec jak najdalej od budynków, drzew, wiaduktów oraz przejść podziemnych. Niebezpieczne są także sieci energetyczne, które przy drganiach łamią się i stwarzają realne zagrożenie porażeniem prądem.

Jeśli jednak znajdujesz się w budynku, powinieneś schować się pod stołem lub meblem, który może zabezpieczyć ciało przed spadającymi odłamkami z sufitu. W szczególności powinno się uważać na głowę, szczenie zakrywając ją rękami lub kocem.

Bezwzględnie nie należy wychodzić z budynku, gdy trwają wstrząsy. Jeśli nie ma lepszego schronienia, nigdy nie powinno się oddalać z bezpiecznego miejsca.

Co zrobić po zakończonym trzęsieniu?

Jeśli nie odczuwasz już drgań, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie jesteś ranny. Dokładnie sprawdź swoje ciało i zadbaj o własne bezpieczeństwo. Jeśli podczas trzęsienia nie miałeś na sobie butów, znajdź je lub zabezpiecz swoje stopy, okrywając je kocami. Pamiętaj, że na podłodze możesz spotkać odłamki szkła, tynku lub kamienie.

Jak najszybciej opuść budynek, w którym znajdowałeś się, podczas trzęsienia. Jeśli masz taką możliwość, powinieneś również odciąć dostęp do gazu, prądu i wody. Jeśli jednak przebywałeś w hotelu, wszystkimi czynnościami powinien zając się personel. Po trzęsieniu może dojść do zawalenia się budynków, nawet kilka minut później. Właśnie dlatego należy trzymać się od nich jak najdalej i kierować się zaleceniami służb lub lokalnych mieszkańców.

Trzęsienie ziemi to żywioł, który może spotkać każdego turystę. Podczas drgań należy zachować spokój i zadbać o własne bezpieczeństwo, chowając się pod meble. Zawsze przed zagraniczną podróżą powinno się upewnić, jakie zagrożenia mogą nas tam spotkać. Rejestrując się w systemie Odyseusz, możemy ułatwić służbom z Polski skontaktowanie się z nami po niebezpieczeństwie.

Dodaj komentarz