Norwegia – kraj fiordów, trolli oraz niezachodzącego podczas lata słońca

Turyści bardzo często wybierają miejsca, które przybliżają ich do przyrody. Dzięki temu mogą oni odetchnąć oraz na nowo zyskać siły do pracy. Jednak gdzie najlepiej się udać, aby tego doświadczyć? Zobaczmy.

Norwegia – fakty

Królestwo Norwegii to państwo położone w Europie Północnej. Zajmuje zachodnią oraz północną część Półwyspu Skandynawskiego. Jej sąsiadami są Szwecja, Finlandia oraz Rosja. Norwegia słynie przede wszystkim z licznych fiordów, czyli głębokich zatok.

Kraj jest drugim najsłabiej zaludnionym państwem na całym świecie. Dzięki temu Norwegia obfituje wieloma miejscami nietkniętymi przez człowieka. Każdy turysta może odetchnąć tam od codziennej rzeczywistości przepełnionej Internetem oraz elektronicznymi urządzeniami. Norwegia daje nam szasnę podziwiać malownicze widoki, które zbudowała sama matka natura. Klimat jest uzależniony od regionu. Na południu oraz w centrum możemy odczuć klimat umiarkowany morski, na północy zaś jest subpolarny.

Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. Wszystko przez bogate złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Bryggen

Bryggen to miejsce, w którym z pewnością będziemy mogli dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Norwegii. Znajduje się tam wiele zabytkowych budynków handlowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Od 1360 Bryggen został placówką handlową leżącą w regionie Europy oraz Ameryki Północnej.

Głównie dzielnica słynęła z międzynarodowych wymian portowych. Domy budowano z drewna, dzięki czemu zyskały unikalny charakter. Niektóre budynki zachowały się do dziś w niemalże nienaruszonym stanie. Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś o życiu kupców oraz sprzedawców z dawnych lat powinny odwiedzić Muzeum Haneatyckie. Turyści w dzisiejszych czasach mogą przede wszystkim podziwiać urok tego miejsca oraz skorzystać z lokalnych punktów gastronomicznych takich jak kawiarnia oraz restauracja.

Kościół klepkowy w Urmes

Kościół klepkowy w Urmes jest jednym z najstarszych tego typu kościołów leżących w Norwegii. Został on wybudowany w pierwszej połowie XII wieku. Został on wybudowany na dawnym XI wiecznym kościele. Świadczą o tym między innymi belki. Elementy stworzone do przeprowadzenia obrzędu pochodzą z Francji.

W środku kościoła znajdziemy słynny na całym świecie portal północny, który przedstawia węże walczące z pozostałymi zwierzętami. Unikalny styl dzieła z czasem zyskał miano urnesowym. Od 1979 roku obiekt należy do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Norweskie petroglify

Petroglify to rysunki, które zostały przez ludzi wyryte w skale. Pochodzą z około 10. tysiąclecia p.n.e. Były one umieszczane w różnym czasie oraz miejscach na całej ziemi. Ich symbolika obejmuje przede wszystkim kulturę oraz religię. Na ogół są to rysunki przedstawiające ludzi, zwierzęta oraz przedmioty codziennego użytku.

W Norwegii występują one w Alta, Mollerstufossen oraz w centralnej części państwa.

Trolle w Norwegii

Norwegia słynie z trolli, które według mieszkańców tak mieszkają. Powstają one w norweskich fiordach ze skał. Unikają one słońca, ponieważ może ono zamienić je w kamień. Najczęściej można je spotkać w ciemnych lasach oraz górzystych terenach kraju. Turyści często odwiedzają park Jostedalsbreen, w których widoczne są ślady tych olbrzymów. Znajdziemy tam również największy w Europie lodowiec – Jęzor.

Według wierzeń trolle powodują burze oraz trzęsienia ziemi. Gdy je spotkamy mogą dać nam do rozwiązania zagadkę lub opowiedzieć jedną z norweskich opowieści. Dzieciom, które są niegrzeczne opowiada się historię, w których tolle je porywają. Stworzenia nie lubią chrześcijan przez co wielu myśliwych zabiera Biblię do lasów.

Norwegia to kraj dla osób, którzy chcą odwiedzić magiczne miejsca. Zdecydowanie naładujemy tam swoje baterie oraz odświeżymy umysł. Warto wybrać się tam na kilkutygodniową wycieczkę szczególnie podczas długich, jasnych dni i nocy.

Dodaj komentarz