Nunavut – jakie parki narodowe można zwiedzać w tej części Kanady?

Kanada to ciekawe państwo, które potrafi zaskoczyć przede wszystkim miłośników przyrody oraz natury. Warto je odwiedzić między innymi ze względu na zmieniający się klimat, który już za kilka lat może zniszczyć ten piękny tere. Jakie parki narodowe uda nam się zobaczyć w ich pełnej okazałości na terytorium Nunavut? Sprawdźmy.

Kilka słów o Nunavut

Nunavut było niegdyś państwem, które od 1999 roku stanowi jedność z Kanadą. Cechą charakterystyczną tego regionu jest mnogość różnorodnych wysp arktycznych. Panuje tam tundra. Miłośnicy przyrody zaobserwują tam zarówno jeziora, góry jak i oceany. Zdecydowanie są tam niskie temperatury, które spowodowane są występowaniem strefy arktycznej i subarktycznej. To właśnie tam lato trwa zaledwie dwa miesiące a średnia temperatura roczna wynosi około -9 stopni Celsjusza.

Stolicą tego terytorium jest miasto Iqaluit. Zamieszkuje je około 7800 mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, że dostać się tam można jedynie za pomocą samolotu. Wszystko przez fakt, iż jest ono zlokalizowane na jednej z wielu wysp, które w żaden sposób nie są ze sobą połączone drogami. Statki mogą dotrzeć tam jedynie wtedy, gdy wody nie są oblodzone, czyli przez około 2 miesiące w ciągu roku.

Na terenie Nunavutu bardzo dobrze rozwinęło się rybołówstwo oraz górnictwo. Naukowcy odkryli tam duże złoża złota, diamentów oraz innych kamieni szlachetnych. Obecnie wielu turystów również zasila sektor turystyczny, który w 2013 roku dał przychód na poziomie 20 milionów dolarów.

Park Narodowy Quttinirpaaq

Park Narodowy Quttinitpaaq to miejsce, w którym każdy miłośnik dziewiczej natury znajdzie coś dla siebie. Położony jest on w północnej części Kanady. Jest on określany mianem najbardziej wysuniętego parku na północ na całym świecie. Jego powstanie datuje się na 1988 rok. Jego warunki do życia zdecydowanie nie sprzyjają człowiekowi. Jest to spowodowane faktem, że na jego powierzchni jest zlokalizowana pustynia arktyczna, którą nieustannie dominuje lód.

W Parku Narodowym Quttinirpaaq można dostrzec zwierzęta typowo arktyczne. Będzie to na przykład zając polarny oraz piżmowół. Na terenie całego parku można dostrzec na przykład Lodowiec Gull oraz jezioro Hazen.

Park Narodowy Ukkusikalik

Park Narodowy Ukkusikalik położony jest natomiast we wschodniej części Nunavutu oraz jest jednym z najmłodszych parków, ponieważ został założony dopiero w 2003 roku. W tym parku nie znajdziemy ludzi, ze względu na niesprzyjające warunki do zamieszkania. Dostać się do parku można jedynie samolotem.

W parku znaleźć można na przykład niedźwiedzia polarnego, grizli lub wilka polarnego. Z roślin popularne będą brzoza oraz kukik.

Park Narodowy Auyuittuq

Park Narodowy Auyuittuq jest parkiem, który słynie z wielu różnorodnych fiordów oraz lodowców. Można podziwiać tam wiele różnorodnych roślin takich jak skalnica. Mikroklimat doskonale wpływa na tamtejszą florę.

Miłośnicy górskich wędrówek będą mogli spróbować swoich sił na przykład w Górach Torngat.

Jeśli chodzi o faunę to podobnie jak w innych parkach kanadyjskich można spotkać tam niedźwiedzia polarnego, zająca polarnego lub foki. Park stanowi także doskonałe miejsce do lęgu około 18 gatunkom ptaków.

Parki narodowe to doskonały sposób na to, aby lepiej poznać otaczające nas tereny. Warto odwiedzać je regularnie oraz doszkalać się na ich temat. Wówczas każdy będzie mógł lepiej zrozumieć potrzebę dbania o środowisko naturalne oraz zwierzęta, które się w nim znajdują. To ważne, aby planeta miała szansę na regenerację.

Dodaj komentarz