Podróż do Chorwacji pociągiem bezpośrednio z Polski. Dlaczego warto skorzystać z tego połączenia?

Polskie Koleje Państwowe regularnie rozbudowują sieć torów po całym kraju tak, aby każdy mieszkaniec Polski mógł bez problemu dojechać do najdalszych zakątków świata. Jednak czym mogą zaskoczyć nas tego lata? Sprawdzamy.

Kierunek Chorwacja – kilka słów o samym kraju

Chorwacja to kraj, który położony jest w południowej części Europy. Nie jest on duży, ponieważ jego całkowita powierzchnia wynosi blisko 60 tysięcy kilometrów kwadratowych. Chorwacja graniczy z pięcioma państwami – Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. Kraj należy do Unii Europejskiej – możemy podróżować tam jedynie za pomocą dowodu osobistego oraz mamy zapewnioną opiekę zdrowotną z kartą EKUZ. Chorwacja to przede wszystkim piękne kamienno-żwirowe plaże, które zachwycają turystów. Znajdziemy tam także wiele parków narodowych. Kraj w 2016 roku odwiedziło 13,8 mln odwiedzających. Turystyka odgrywa tu bardzo dużą rolę dla całej gospodarki. Chorwacja ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Panuje tam klimat śródziemnomorski. Jej stolicą jest Zagrzeb, który słynie z kamiennej bramy, kościołów oraz kolejki.

Ciekawe zabytki w Chorwacji

Chorwacja to przede wszystkim kraj wybierany przez turystów ze względu na możliwość odpoczynku w malowniczych kurortach. Podróżnicy z południa Polski często decydują się na ten kierunek, ponieważ czas trwania podróży nad Bałtyk jest stosunkowo podobny. Chorwacja zaskoczy nas głównie licznymi zabytkami, które pochodzą za czasów panowania rzymian. To właśnie oni pozostawili tam między innymi słynne drogi czy też miasta wzorowane na tej kulturze takie jak Salon, Zadar oraz Puli. Oczywiście nie możemy pominąć stolicy, czyli Zagrzebia. Znajdziemy tam popularny plac świętego Marka, który osadzony jest budynkami rządowymi kraju. Jest tam także Kościół świętego Marka, który utrzymany jest w stylu neogotyckim. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane są w tym kraju między innymi Stare Miasto w Trogirze, Dubrowniku orz Pałac Dioklecjana w Splicie.

Pociąg do Chorwacji

Pociąg do Chorwacji ma być uruchomiony od 15 czerwca 2022 roku i ma kursować do września. W tym czasie podróżni mogą dojechać do między innymi Rijek oraz Splitu. Całą trasę obsługiwać będzie czeski przewoźnik. Pociąg ma wyruszać z Krakowa około godziny 15:30. Na miejsce natomiast trafi do Zagrzebia około godziny 3:30. Pociąg zatrzyma się również w Czechach, Austrii oraz prawdopodobnie na Słowenii. Bilet w jedną stronę ma nas kosztować około 350 złotych.

Obecnie trwają jeszcze prace nad tym połączeniem. Warto śledzić aktualne informacje na oficjalnej stronie czeskiego przewoźnika RegioJet.

Dlaczego warto zdecydować się na pociąg?

Wiele osób może mieć wątpliwości co do tego, czy opłaca się jechać do Chorwacji pociągiem. Otóż musimy pamiętać, że obecnie jest to najbardziej ekologiczny środek transportu, który pozwala nam pokonywać nawet najbardziej odległe trasy. Dzięki temu oszczędzamy planecie dodatkowego dwutlenku węgla. Warto podkreślić, że to właśnie loty samolotami przyczyniają się do zmian klimatu. Każdy samolot podczas przelotu może spalać nawet kilka ton paliwa. Pociąg posiada między innymi wagony sypialniane, bar oraz toaletę. Jest to plus między innymi dla rodzin z dziećmi.

Połączenie między Polską a Chorwacją to jeszcze niepotwierdzone połączenie. Ma jednak bardzo duży potencjał szczególnie dla osób, które chcą wybrać się na zagraniczne wakacje. Chorwacja każdego roku przyciąga do siebie wielu turystów. Warto zwiedzić jej piękne plaże oraz malownicze krajobrazy.

Dodaj komentarz