Podróż do Grecji – czym nas zaskoczy?

Grecja jest krajem europejskim, który przede wszystkim ma rozbudowaną historię. To właśnie tam narodziła się filozofia, demokracja, mity, teatr oraz igrzyska olimpijskie. Czym jeszcze może zaskoczyć podróżnika? Odpowiadamy.

Grecja – kilka słów wstępu

Grecja położona jest w południowo-wschodniej Europie na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Wyróżnia ją przede wszystkim typowy klimat śródziemnomorski, czyli łagodne zimy oraz ciepłe, słoneczne lato. Stolicą Grecji są Ateny, a językiem urzędowym jest nowogrecki. Całkowita powierzchnia tego kraju wynosi około 132 tysiące kilometrów kwadratowych. Grecja zazwyczaj kojarzy nam się z bogatą historią, która związana jest z Bogami oraz innymi mitycznymi stworzeniami. Dzięki nim w kraju jest wiele różnorodnych miejsc takich jak świątynie lub teatry na wolnym powietrzu. W sumie w Grecji jest 18 obiektów, które są Dziedzictwem Kulturowym UNESCO. Kraj ma około 2500 różnorodnych wysp. Największymi jest między innymi Kreta, Eubea oraz Lesbos.

Ateny

Ateny to miejscowość, która nie tylko jest ważnym punktem na mapie Grecji, ale również jej historia przyczyniła się do rozwoju cywilizacji. To właśnie tam po raz pierwszy narodziła się demokracja dzięki przywódcy Klejstenesowi. Ateny są jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w całej Europie. Co roku miejscowość gości nawet 4,5 miliona turystów z całego świata. Anteny to istna metropolia, którą zamieszkuje około 4 milionów obywateli. Nazwa miasta związana jest bezpośrednio z boginią Ateną, która według wierzeń podarowała mieszkańcom drzewo oliwne.

W Atenach warto odwiedzić metro, które posiada swoje trzy linie. W trakcie prac budowlanych pracownicy natrafili na różnego rodzaju obiekty, które zakopane były głęboko pod ziemią. Są to rzeźby, całe ulice oraz budynki. Naukowcy odpowiednio je zakonserwowali oraz umieścili na stacjach metra. Dzięki temu każdy turysta może podziwiać antyczne pamiątki.

W Atenach możemy także ze wzgórza Akropolu zobaczyć panoramę całego miasta. Dzięki temu każdy turysta będzie mógł uwiecznić swój pobyt słynnym selfie. Oprócz powyższych propozycji miejsc do zwiedzenia warto zobaczyć Agorę, świątynie Zeusa olimpijskiego, bibliotekę Hadriana, czy też zespół architektoniczny Akropolu.

Olimpia

Olimpia jest ważnym miejscem dla wszystkich sportowców. To tam swój początek bierze słynny ogień olimpijski, który następnie za pomocą sztafety dociera do najdalszych zakątków świata. Olimpia była miejscowością, która powstała, aby czcić Zeusa. Możemy zwiedzić tam między innymi słynny prytanejon, który jest dawną świątynią i powstał w 475 roku przed naszą erą. Nie możemy również pominąć Zanes, czyli rzedu szesnastu brązowych posągów Zeusa, które powstały ze środków sportowców oszukujących podczas igrzysk olimpijskich. Niestety żaden posąg nie przetrwał do naszych czasów. Możemy jednak podziwiać miejsca, w których się one znajdowały. Warto także odwiedzić palestrę, która była dawnym ośrodkiem wypoczynkowym dla zawodników igrzysk. Część z nich miała tu również swoją własną sale do ćwiczeń i przygotowań. Będąc w Olimpii nie możemy pominąć również Świątyni Zeusa, która niegdyś posiadała statuę Zeusa. Miała 10 metrów wysokości, jednak zniszczona została przez liczne trzęsienia ziemi.

Grecja to doskonały kierunek podróży szczególnie dla osób, które cenią sobie dobrą dawkę historii. Warto odwiedzić ją chociaż raz i cieszyć się jej różnorodnością. Z łatwością możemy polecieć do Aten samolotem oraz od niedawna także pociągiem z kilkoma przesiadkami.

Dodaj komentarz