Polańczyk: kurort w Bieszczadach

Kto chce spędzić udane wczasy w Bieszczadach, nacieszyć się ich magią oraz pięknymi widokami, ten z pewnością dobrze poczuje się w rejonie Jeziora Solińskiego. Nad jego brzegami nie brak popularnych kurortów, w gronie których wyróżnia się Polańczyk. Dla kogo pobyt w tej miejscowości będzie dobrym rozwiązaniem?

Polańczyk – turystyczny raj nad Jeziorem Solińskim

Dzieje Polańczyka zaczynają się w XVI wieku, jednak to lata 60-te XX wieku sprawiły, iż Polańczyk stał się ważnym celem turystycznych wypraw. To efekt stworzenia w 1968 roku Jeziora Solińskiego – sztucznego zbiornika, które powstało przez spiętrzenie wód Sanu. W pobliskiej Solinie znajduje się słynna tama, będąca jedną z turystycznych wizytówek regionu, atrakcji nie brak jednak i w innych miejscowościach leżących nad tym zbiornikiem.

Liczne ośrodki sporów wodnych, zielone wzgórza, które zimą przyciągają narciarzy – oto atrakcje, dzięki którym wczasy w tej okolicy mogą się dla każdego z nas stać ciekawą propozycją. Polańczyk wyróżnia się tu dobrym zagospodarowaniem i wspaniałym klimatem, dzięki czemu miejscowość ta stała się uzdrowiskiem.

Co warto zobaczyć w Polańczyku? Z pewnością warto tu odwiedzić sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – miejsce, które służy katolikom, a jednocześnie przypomina o greckich katolikach oraz o prawosławnych, którzy przed II wojną światową odgrywali bardzo ważną rolę w bieszczadzkich wsiach.

Kościół ten to w istocie dawna cerkiew, a znajdująca się tu ikona pochodzi z pobliskiej Łopienki. Tamtejsza cerkiew, właśnie dzięki cudownej ikonie, była przed wojną bardzo ważnym ośrodkiem życia religijnego, któremu przedwojenni mieszkańcy bieszczadzkich wsi poświęcali bardzo dużo uwagi.

Co warto zobaczyć w rejonie Polańczyka?

Kto znajdzie tanie noclegi w tej miejscowości, ten będzie mógł cieszyć się odpoczynkiem nad jeziorem oraz urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. W rejonie Polańczyka czeka wiele ciekawych miejscowości, w których wciąż można ujrzeć opuszczone cmentarze oraz drewniane cerkwie. Nie lada gratką mogą się okazać pobliskie Myczkowce, znane z małej placówki muzealnej, której ekspozycja poświęcona jest Bojkom oraz ich kulturze.

Kuszą też liczne trasy spacerowe, dzięki którym można odkrywać magię Polańczyka i jego najbliższej okolicy. Spacer po ścieżce przyrodniczej „Zielone wzgórza nad Soliną” to wspaniała przygoda dla wszystkich miłośników pięknych widoków, wielu wrażeń mogą też dostarczyć spacery po cyplu Polańczyka. Takie atrakcje mają wiele uroku i sprawiają, że wypoczynek w Bieszczadach może się dla każdego z nas okazać wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.

Polańczyk to piękna okolica, bliskość ciekawych tras spacerowych oraz spora ilość punktów widokowych, z których można podziwiać i Bieszczady, i wybrzeża Jeziora Solińskiego. To również świetnie rozwinięta baza noclegowa, dzięki której tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku. A że atrakcji jest tu sporo, każdy z nas na terenie Polańczyka będzie mógł spędzić wyjątkowo udane wczasy w Bieszczadach.

Dodaj komentarz