Polska to kraj jedyny w swoim rodzaju. Dzięki specyficznemu umiejscowieniu mamy dostęp do morza, gór oraz jezior. Każda część kraju zaskakuje nas pięknem oraz zrównoważoną harmonią. Wszyscy fani przyrody na liście miejsc do odwiedzenia powinni zapisać Polskie Parki Narodowe. W poniższym artykule przedstawiamy kilka z nich.
Białowieski Park Narodowy – azyl dla żubrów.
Białowieski Park Narodowy to jedyny w swoim rodzaju park, który dostarczy nam niesamowitej lekcji historii. Zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Polski. Jego siedzibą jest Białowieża. Rezerwat oficjalnie otworzony został 11 sierpnia 1932 roku. Czyni to go jednym z pierwszych w Europie. Ma on powierzchnię około 105 kilometrów kwadratowych. Park składa się z Obrębu Ochronnego Rezerwatu oraz Obrębu ochronnego Ośrodka Hodowli Żubrów. Pierwsza część zajmuje powierzchnię 6059,27 ha oraz zajmuje się ochroną ścisłą oraz krajobrazową. Druga część zajmuje się hodowlą zamkniętą oraz wolną żubrów. Od 1979 roku Białowieski Park Narodowy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stanowi to jeden z siedmiu na świecie obiektów dziedzictwa światowego. Miłośnicy przyrody znajdą tu liczne ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Charakterystyką fauny jest fakt, iż występują tu gatunki zamieszkujące naturalne lasy nienaruszone przez człowieka. Żubr stanowi najważniejszą część białowieskie fauny. To właśnie on został ocalony od zagłady. Żubry wyginęły już prawie całkowicie w XVIII wieku. W wyniku I wojny światowej został zabity ostatni osobnik populacji kaukaskiej. Niedługo później Białowieski Park Narodowy sprowadzał pojedyncze żubry z ogrodów zoologicznych. W 1952 roku zostały wypuszczone na wolność. Dziś w parku turyści mogą podziwiać około 950 żubrów spośród 4500 na świecie. Wszystkie z nich pochodzą z białowieskiej hodowli.
Tatrzański Park Narodowy – górskie królestwo.
Tatrzański Park Narodowy został utworzony 1 stycznia 1955 roku. Powstał on na skutek szkodliwej działalności ludzi na przyrodę. W parku turyści znajdą Tatry, które jako jedyne w Polsce mają charakter alpejski. Można spotkać tam kozice oraz świstaki. Najniższe piętra gór stanowią lasy świerkowe, bukowe oraz jodłowe. Regiel górny to wyłącznie bory świerkowe. Piętro kosodrzewiny składa się z krzewiasta. Piętro hal to murawy wysokogórskie, które posiadają charakterystyczną alpejską roślinność. W Tatrzańskim Parku Narodowym oprócz kozic oraz świstaków turyści mogą podziwiać jelenia, sarnę europejską, rysia lub nawet niedźwiedzia brunatnego. Najpopularniejszym ptakiem jest orzeł przedni oraz pomurnik.
Ojcowski Park Narodowy – centrum skalistych dolin.
Ojcowski Park Narodowy został założony w 1956 roku. Zajmuje on powierzchnię około 21,46 kilometrów kwadratowych. Jego siedzibą jest Ojców. Turyści mogą podziwiać w tym miejscu wiele zabytków. Są to między innymi ruiny średniowiecznego zamku, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego czy też liczne jaskinie turystyczne. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Występuje on w licznych wapiennych jaskiniach, które wykorzystywane były przez człowieka prehistorycznego. Wszelkie wapienie leżące na terenie parku pochodzą z górnej jury. Powstały na dnie dawnego morza ze szkieletów organizmów. Sieć dolin powstała na skutek długotrwałych procesów denudacyjnych oraz silnych erozji.
Polskie Parki Narodowe zachwycają swoim pięknem oraz różnorodną historią. Podróżnicy mogą spotkać się tam z przyrodą oraz skutecznie się odprężyć. Parki będą idealnym rozwiązaniem zarówno dla samotników jak i rodzin z dziećmi. Najlepszymi porami na odwiedziny są wiosna oraz lato.