Portugalia – zachodnia granica Unii Europejskiej

Portugalia z pewnością znana nam jest przede wszystkim z klimatu śródziemnomorskiego. Jest kojarzona z Hiszpanią, z którą sąsiaduje od wschodniej granicy – jest jednak odrębnym państwem. Czym może nas zaskoczyć? Odpowiadamy.

Podstawowe informacje o Portugalii

Portugalia to kraj, który położony jest na skrajnym Zachodzie Unii Europejskiej. Graniczy z Hiszpanią oraz Oceanem Atlantyckim. Jej stolicą jest Lizbona, a w całym kraju żyje ponad 10 milionów osób.

Językiem urzędowym jest portugalski. Bardzo często myli się go z hiszpańskim, jednak są to dwa odrębne języki, które jedynie w niektórych sferach mogą być podobne.

Południowa część kraju Portugalii stwarza doskonałe warunki do tego, aby można było opalać się tam przez cały rok. Zima jest stosunkowo łagodna, jednak mogą pojawiać się zarówno słoneczne, jak i deszczowe dni. Bardzo często wybierana jest jako kraj świetny do spędzania letnich wakacji ze względu na mnogość plaż oraz upał, który sprzyja opalaniu.

W Portugalii w samym 2015 roku kraj odwiedziło 10 milionów turystów. Podróżnicy z całego świata przybywają tam, aby wypocząć oraz poznać kulturę tego kraju.

Portugalia powstała jako jedno z państw romańskich. Można zauważyć tam elementy kultury zarówno Rzymian oraz Celtów. Portugalia jest słynna na całym świecie, przede wszystkim w wyniku swoich morskich wypraw, dzięki którym między innymi odkryto nowy kontynent. Sama Portugalia odegrała bardzo ważną rolę w kulturze Brazylii.

W całej Portugalii turyści mogą podziwiać 13 miejsc, które są zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, 2 z tych miejsc to regiony, na których uprawia się wina. Sprawnością, będąc w tym kraju, należy ich spróbować. W architekturze cechami charakterystycznymi są przede wszystkim fale, koniki morskie lub koralowce. Kulturę narodową, przede wszystkim uwarunkowała bliskość z oceanem. W Portugalii je się bardzo dużo ryb oraz skorupiaków. Często można spotkać figi, oliwki oraz migdały. Kuchnia portugalska z racji swojego położenia zyskała przyprawy z całego świata – najbardziej jednak podkreślona jest w tym kraju rola przypraw z Indii.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Będąc w Portugalii obowiązkowym elementem architektonicznym do zobaczenia jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Niezależnie od wierzenia warto go zobaczyć ze względu na swoją historyczną postać oraz bogactwo różnorodnych przedmiotów wewnątrz.

Sanktuarium powstało w 1917 roku po słynnych objawieniach Matki Bożej w Fatimie. Z pewnością wiele osób słyszało o tej serii cudów, która została opisana w wielu różnorodnych księgach. To właśnie 13 maja 1917 roku trojgu dzieciom objawiła się Matka Boża, która przekazała im ciekawe informacje na temat wiary.

Niemal natychmiast od tego wydarzenia powstała Kaplica Objawień, która razem z Sanktuarium w 1982 roku zostały odwiedzone przez papieża Jana Pawła II.

Samo miasto Fatima jest miastem partnerskim polskiej Częstochowy. Można podziwiać tam również Bazylikę Trójcy Przenajświętszej oraz sanktuarium Matki Bożej Pokrzyw.

Co zjeść będąc w Portugalii?

Będąc w Portugalii, z pewnością należy zjeść wielu różnorodnych przysmaków kuchni śródziemnomorskiej. Mowa tutaj przede wszystkim o rybach oraz słynnym paszteciku z dorsza. Popularne w tym kraju są także grillowane sardynki oraz gulasz z fasoli i mięsa.

Zdecydowanie warto jest spróbować także suszonego dorsza, który uważany jest za potrawę narodową Portugalii. Można ją zjeść w każdej restauracji oraz barze w tym państwie.

Osoby, które lubią słodkości, powinny spróbować także tradycyjne babeczki budyniowe oraz serowe. Wykonuje się tam również muffinki oraz eklerki.

Portugalii słynny są również wina Porto – najczęściej są one słodkie lub półsłodkie osiągające do 22% alkoholu. Najczęściej pije się je podczas posiłków oraz spotkań ze znajomymi.

Dodaj komentarz