Decydując się na zaciągnięcie pożyczki bardzo często borykamy się z problemem, jakim z pewnością jest zdolność kredytowa. Wynika ona nie tylko z tego, ile zarabiamy, ale również tego, jakie zadłużenia posiadamy na swoim koncie. W jaki sposób uzyskać wtedy pożyczkę? Sprawdzamy.

Czym właściwie jest pożyczka bez BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Głównym założeniem tego przedsiębiorca jest wymienianie się danymi o konkretnym kliencie przez banki ze związku oraz prywatnych. Głównym założeniem działalności BIK jest udostępnianie historii kredytowej – będzie to na przykład wykaz wszystkich pożyczek oraz kredytów, które konkretny klient zaciągnął w swoim życiu.

Taka historia na temat klienta ma wiele korzyści. Czasami jednak zupełnie nie przydaje się szczególnie wtedy, gdy w pewnym momencie życia mieliśmy trudniejszy okres oraz pojawiły się problemy ze spłatą. BIK może być również problematyczny, gdy posiadamy już niespłaconą jeszcze pożyczkę. Wówczas chcąc zaciągnąć następną możemy spotkać się z odmową.

Kto jest wpisywany na listę BIK?

Na taką listę wpisywane są wszystkie osoby, które posiadają zadłużenie a bank, który pożyczył pieniądze znajduje się w programie BIK. Wówczas podpisując umowę z placówką użytkownik zgadza się na to, aby jego dane osobowe zostały zapisane oraz były regularnie aktualizowane w systemie.

Oczywiście nie ma powodu do paniki. System ten posiada zaawansowaną ochronę przed wykradzeniem danych. Usługi zabezpieczające są ustalane za pośrednictwem niektórych instytucji publicznych. Dane kredytobiorcy zazwyczaj aktualizowane są 2 razy w tygodniu podczas całego okresu spłaty zadłużenia.

Czy da się sprawdzić, czy jest się w BIK?

Bez problemu każda osoba może szybko i skutecznie sprawdzić, czy znajduje się w systemie. Jak to robić? Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej oraz założyć tam konto. Potrzebny będzie na przykład dowód osobisty lub każdy inny dokument, którym możemy potwierdzić swoją tożsamość.

Do pobrania raportu wymagany jest również tak zwany przelew weryfikacyjny. Należy go wysłać na podany przez stronę numer bankowy oraz zawrzeć wygenerowaną przez system treść w tytule. Bez obaw, w przelewie należy uwzględnić jedynie złotówkę. Cały proces ma jedynie udowodnić naszą tożsamość. Po dokonaniu płatności raport generuje się natychmiast.

Jak długo klienci banków są zapisani w BIK?

Dane osobowe w BIK zgodnie z Prawem bankowym, 105a ust. 4 i 5, są przechowywane w systemie do 12 lat od zaciągnięcia zadłużenia. Nie ma możliwości wcześniejszego usunięcia danych ze względu na prawo, które jest regulowane wyżej wymienionym kodeksem.

W czasie tych 12 lat można jedynie w razie potrzeby modyfikować dane, które się tam znajdują. To jednak także powinno skłonić nas do wizyty w określonej placówce bankowej, sami nie mamy jakiegokolwiek wpływu na zmianę informacji.

Kiedy zastosować pożyczkę bez BIK?

Podczas zaciągania pożyczki bez BIK każdy klient może mieć pewność, że bank nie poprosi go o raport dotyczący historii kredytowej. Jest to informacja, która sprawia, że łatwiej otrzymamy pieniądze, a cały proces wypełniania formularza będzie o wiele prostszy.

Pożyczka bez BIK może być dobrym sposobem na to, aby zyskać wiele możliwości pokrycia bieżącego zadłużenia. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że takie rozwiązanie niesie za sobą pewne ryzyko. Posiadając już zadłużenie warto zdecydować się na konsultację z doradcą finansowym, który udzieli profesjonalnych porad dotyczących wyjścia z każdej sytuacji. Może to być na przykład rozłożenie zadłużenia na korzystniejszego do sytuacji sumy.

Leave a Reply