Kryptowaluta to termin, o którym z pewnością każdy z nas słyszał nie jeden raz. Jedni się na niej wzbogacają, drudzy – próbują swojego szczęścia dalej. W co warto zainwestować będąc początkującym? Sprawdzamy.

Świat kryptowalut – szanse i zagrożenia

Świat kryptowalut to zaawansowana przestrzeń, która z pewnością nie jest dedykowana każdemu. Wielu specjalistów w zakresie tego systemu księgowego otwarcie mówi o tym, że jest to niebezpieczne oraz niesie za sobą wielkie ryzyko.

Kryptowaluty są cyfrowymi walutami. Wykorzystują one tak zwaną kyptografię, aby bezpośrednio zabezpieczać transakcje. Kontrolują również tworzenie się nowych jednostek. Kryptografia jest szeroko rozumianą nauką o szyfrowaniu. To właśnie dzięki temu w bezpieczny sposób można na przykład przekazywać pewne informacje. Z tym zjawiskiem spotykamy się każdego dnia. Może to być na przykład korzystanie z kont bankowych oraz korespondowanie ze znajomymi w popularnych serwisach społecznościowych.

Taką kryptografię wykorzystuje się w przypadku kryptowalut po to, aby nikt nie był w stanie przechwycić celu transakcji. Wielu specjalistów właśnie po to inwestuje w takie waluty. W ten sposób zabezpieczają swoje interesy na przykład przed Państwem.

Zaleta ta niesie za sobą ryzyko. Inwestycje na rynku kryptowalutowym są niezwykle ryzykowne. Nawet pomimo dobrej znajomości podstaw inwestycyjnych nie można przewidzieć giełdy. Zależy to na przykład od obrotów na rynku lub obrotu kapitału.

Giełda kryptowalut jest nieprzewidywalna oraz charakteryzuje się dynamiczną zmianą kursów. Prywatność transakcji może być zaletą, jednak w przypadku jakichkolwiek roszczeń sprawia, że nikt nie jest w stanie odzyskać swoich pieniędzy. Innym zagrożeniem jest fakt, że nadal nie jest to środek płatniczy, który jest dostępny wszędzie. Sytuacja może jednak ulec zmianie na przestrzeni kilku lat.

Bitcoin

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, która wprowadzona została na giełdę w 2009 roku. Wyróżnia się on znacząco od innych dostępnych na giełdzie walut cyfrowych. Bazuje on przede wszystkim na systemie peer-to-peer, co oznacza, że jest wydawany jedynie przez jedną osobę, która go aktualnie posiada. Nie wymaga drukowania pieniędzy w formie papierowej.

Bitcoin bazuje na przekazywaniu określonych pieniędzy pomiędzy rachunkami publicznymi. Wykorzystuje do tego kryptografię klucza publicznego. Bitcoin posiada klucz publiczny, który należy do aktualnego posiadacza. Przesyłając określoną ilość Bitcoina innemu użytkownikowi, jego właściciel oficjalnie rezygnuje z jego posiadania.

Ethereum

Ethereum jest kryptowalutą, z której użytkownicy giełdy korzystają równie często, jak ze wspomnianego wcześniej Bitcoina. Bazą Etheru (ETH) jest otwarte oprogramowanie. Jest ono zbudowane na technologii blockchain. Składa się ona z bloków, które łączy kryptografia.

Blok wyposażony jest w znak czasowy, hasz oraz dane konkretnej transakcji. W ten sposób powstaje jednokierunkowy łańcuch. Dzięki ETH można realizować transakcje zarówno pomiędzy użytkownikami oraz aplikacjami. Na potrzeby mocy obliczeniowej należy zapłacić określoną opłatę.

Ripple

Ripple jest kryptowalutą, która nie jest tak popularna jak pozostałe dwie. Warto jednak wziąć ją pod uwagę ze względu na jej duży potencjał na giełdzie. Mówiąc o Ripple należy uwzględnić nie tylko walutę cyfrową, ale również zupełnie odmienny system rozliczeniowy.

Służy ona głównie do przeprowadzania rozrachunków w czasie rzeczywistym. Jest oznaczana symbolem XRP. Za jej pośrednictwem można nie tylko tanio, ale również szybko przeprowadzać różnorodne transakcje. W przeciwieństwie do ETH nie działa ona na zasadzie blockchain. Wykorzystuje indywidualne zabezpieczenie o nazwie hash tree. Kryptowalutą zarządza bezpośrednio Ripple Labs, która samodzielnie podejmuje kluczowe decyzje dotyczące XRP.

 

Leave a Reply