Włoskie wakacje – dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Myśląc o Włochach, naszą pierwszą myślą będzie pizza, makaron, piękne góry oraz mnóstwo charakterystycznych zabytków. Bardzo często wybiera się je do spędzenia wakacji, jednak co takiego warto tam zobaczyć i o czym należy pamiętać? Sprawdzamy.

Włochy – krótkie informacje wstępne

Włochy to kraj, który leży w Europie Południowo-Środkowej. Z Warszawy do Rzymu, który jest ich stolicą, jest około 1800 kilometrów. Kształt tego państwa jest najbardziej charakterystyczny na całym świecie – jest nim but, a dokładnie kozaka, ukochanego przez płeć piękną.

Do Włoch przybywa około 50 mln turystów każdego roku, co czyni ten kraj 5. jeśli chodzi o światowy ranking najbardziej obleganych państw turystycznych na świecie. Największymi miastami są Rzym, Mediolan, Neapol oraz Turyn, gdzie znajdziemy wiele ciekawych zabytków z ery rzymian.

Co ciekawe na terytorium Włoch zlokalizowane są jeszcze 2 inne państwa: Watykan, siedziba papieża oraz San Marino. Góry, jakie możemy tam spotkać to Alpy oraz Apeniny, które każdego roku przyciągają narciarzy. Najdłuższą rzeką Włoch, jest rzeka Pad, a ilość mórz, które sąsiadują z tym krajem to 4.

Włochy – co może nas tam zachwycić?

Włochy to bardzo rodzinny oraz przyjazny naród, którego cechą charakterystyczną jest prosta oraz pyszna kuchnia. Królują tam makarony, pizze, wyroby z ciasta drożdżowego oraz ciasta na słodko. Co ciekawe, we Włoszech jada się śniadania na słodko, popijając przy tym aromatyczną kawę.

We Włoszech pod dostatkiem dla turystów są również zabytki, które pochodzą za czasów starożytnego Rzymu. Jego początki sięgają już wieku VIII przed naszą erą i odegrały kluczową rolę, jeśli chodzi o kształtowanie się obecnej Europy oraz religii chrześcijańskiej.

Rzymianie słynęli ze swoich zdolności architektonicznych. Jako pierwsi na świecie stworzyli beton, a za jego pomocą liczne drogi, świątynie, rzymskie termy, amfiteatry oraz bazyliki. Nie można zapominać również o ich zdolnościach hydraulicznych, ponieważ to właśnie oni wykonali akwedukty, które doprowadzały wodę z pobliskich rzek i jezior nawet kilkaset kilometrów od stolicy dawnej Italii.

Nas Polaków zachwyci tam również klimat. Włochy zlokalizowane są w strefie subtropikalnej oraz śródziemnomorskiej. Możemy się tam opalać oraz wypoczywać już od kwietnia, aż do listopada.

Na co uważać we Włoszech?

Włochy są piękne, jednak mają również swoją ciemną stronę. Jest to spowodowane głównie Watykanem, który położony jest w sąsiedztwie Rzymu. To właśnie kwestia religii budzi największy niepokój, ponieważ często zdarzają się tu akty terrorystyczne. W całym kraju obowiązuje 4 stopień w pięciostopniowej skali zagrożenia terroryzmem. Widok wojska na ulicach jest tutaj na porządku dziennym. Unikajmy więc podejrzanie zachowujących się ludzi oraz tłumów, jednak może być to trudne, ponieważ włoskie ulice zazwyczaj są bardzo oblegane przez turystów.

We Włoszech pamiętajmy również o uważaniu na nasze pieniądze i dokumenty, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy komunikacją miejską. Również zachowujmy czujność w miejscach, gdzie występuje bardzo dużo turystów.

Dlaczego spędzić wakacje we Włoszech?

Spędzając wakacje we Włoszech, mamy pewność, że nasz wypoczynek będzie udany. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od wycieczek górskich, po zwiedzanie starożytnych zabytków, po relaks na piaszczystych lub kamiennych plażach.

Włochy obfitują w zabytki, które są jedyne w swoim rodzaju. Koniecznie zwiedźmy Rzym, jeśli planujemy kilkudniową podróż. Nie zapominajmy również o Florencji, Wenecji oraz Mediolanie, które oprócz zabytków uraczą nas również pięknymi elementami charakterystycznej architektury.

We Włoszech znajdziemy również wiele miejsc, które odnoszą się do wiary chrześcijańskiej. Oprócz samego Watykanu będzie to między innymi Asyż, który rozsławiony został przez Świętego Franciszka. Wiele cudów oraz świętych pochodzi właśnie z Włoch.

Warto również wiedzieć o tym, że we Włoszech nie brakuje Polskich akcentów. Będzie to na przykład Monte Casino, gdzie wielu naszych rodaków poległo, zdobywając z rąk Niemców klasztor. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał tam polski cmentarz. Wiele miejsc we Włoszech posiada również napisy w języku polskim.

Dodaj komentarz