Wynajmowanie mieszkań – dobry pomysł, czy może strata pieniędzy?

Wynajem nieruchomości w Polsce jeszcze do niedawna nie był tak popularny, jak jest to w kulturze zachodniej strony Europy. To właśnie tam dzierżawa uważana jest za coś korzystnego dla każdego. Jakie ma to możliwości, a jakie zagrożenia? Sprawdzamy.

Wynajem nieruchomości – co należy wiedzieć na wstępie?

Wynajem nieruchomości polega głównie na sporządzeniu specjalnej umowy najmu, która może dzielić się na kilka podstawowych i bardziej złożonych.

Głównie korzysta się z najmu tradycyjnego oraz okazjonalnego. Najem tradycyjny zazwyczaj stosuje się w przypadku, gdy stronami są przedsiębiorcy. Najem okazjonalny natomiast zawsze będzie brany pod uwagę, gdy najemcą jest osoba prywatna.

Sama umowa najmu nie zawsze jest taka sama. Zazwyczaj jej treść formowana jest przez prawnika lub notariusza. Może obejmować szereg czynności zapobiegawczych, które mają chronić mienię najemcy. W szczególności będzie to wyszczególnienie zasad najmu, pod rygorem nieważności umowy.

Do umowy często dołącza się protokół przekazania mieszkania wynajmującemu, w którym wyszczególnia się wszystkie elementy wyposażenia, opisując ich stan. Dokumentację sporządza się w postaci opisów, ale również fotografii.

Co takiego przemawia za wynajmowaniem mieszkań?

W dzisiejszych czasach inflacja daje w kość wszystkim kredytobiorcom. To właśnie ich raty mogły ulec podwyżkom, które niekiedy wyniosły nawet 100%. Jest to wynik, który z pewnością dla niektórych jest prawdziwym gwoździem i kulą u nogi, która ogranicza znacząco budżet.

Zdecydowanie najem też nie jest tak kolorowy, jak mogłoby się wydawać – cena najmu nie zawsze będzie taka, jak na początku, a ma na to wpływ podwyższenie czynszu. Są jednak specjalnie formułowane przeliczniki, które zapobiegają nadużyciom ze strony najemców. Jest to nadal lepsze zabezpieczenie, niż w przypadku kredytów.

Wynajmowanie to również szybka możliwość zmiany swojego położenia. Nie trzeba ograniczać się do jednej lokalizacji, ponieważ nie jesteśmy w żaden sposób do tego zmuszeni. Przez kilka lat możemy zatem mieszkać w Warszawie, przez kolejny okres już w Krakowie lub innym mieście w kraju i poza nim.

Nie musimy również martwić się o wyposażenie mieszkania. To najemca ma obowiązek zapewnić wynajmującemu wszystkie urządzenia i sprzęty, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie naprawy, które wynikają z prawidłowej eksploatacji sprzętów, również są po stronie najemcy. Najemca również musi martwić się rozliczeniami podatkowymi, ale również załatwianiem wszystkich spraw z wynajmowaniem.

Warto również podkreślić, że wynajmując mieszkanie, często można przekonać się, czy dana lokalizacja odpowiada nam. Może się wtedy okazać, że jest doskonała lub ma pewne wady, które na dłuższą metę mogą denerwować.

Co jednak znajduje się po złej stronie wynajmowania?

Głównie jest to fakt, że nie jesteśmy właścicielami mieszkania i nie mamy możliwości stabilizacji w pełni. Co to oznacza? Wynajmujący może wypowiedzieć nam umowę w każdym momencie i wtedy musimy szukać czegoś innego. Oczywiście obowiązuje nas odpowiedni okres wypowiedzenia.

Warto również zaznaczyć, że mieszkanie na wynajem to również wiele ograniczeń. Nie możemy często wykonać tam remontu ani naruszać struktury ściany. Wszystkie szkody, które są naszą winą, muszą zostać przez nas pokryte.

Często w umowach można znaleźć również zapiski, które mogą ograniczać finansowo wynajmującego. Będzie to na przykład konieczność zapłaty za sprzątanie mieszkania pod koniec wynajmu, ale również odmalowywanie ścian. Dlatego należy uważnie czytać każdy punkt umowy.

Podsumowując: czy wynajmowanie mieszkać jest złe? Nie. Czy jest dobre? Tak, jeśli ktoś nie ma problemu z tym, że mieszkanie nie jest jego własnością. Przy dzisiejszej inflacji, odsetkach kredytowych oraz cenach mieszkań wynajem jak najbardziej ma sens.

Dodaj komentarz