Polska to piękny kraj, który zachwyca nie tylko zagranicznych turystów ale również samych Polaków. Znajdziemy tu wiele zabytków oraz miejsc, do których chętnie będziemy wracać. Północ naszego pięknego kraju jak najbardziej kojarzy nam się z nadmorskimi wakacjami. Jednak na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Sprawdźmy.

Trójmiasto.

Trójmiasto to policentryczny ośrodek metropolitarny, który obejmuje trzy miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Jest to najpopularniejszy obszar położony na północy polski. Każde miasto ma swój własny charakterystyczny symbol. Dzięki temu, że położone są obok siebie turyści mogą bez problemu się między nimi przemieszczać. Gdańsk uważany jest za najbogatsze miasto „Bałtyckiej Europy”. Najwięcej zabytków najdziemy tu w centrum miasta, czyli tak zwanej „Drodze Królewskiej”. Nazwa ma związek z tym, iż w przeszłości mieszkali tam najzamożniejsi patrycjusze gdańscy. Każda z kamienic posiada swoją własną, unikalną historię. W Gdańsku podróżnicy mogą zwiedzić Bramę Wyżynną. W przeszłości był to główny wjazd do miasta. Zbudowana została w latach 1571-1576. Innymi ciekawymi atrakcjami w Gdańsku będzie między innymi charakterystyczna fontanna Neptuna, Muzeum Bursztynu, Złota Brama czy też jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce – Dom Uphagenia. Gdynia to miasto, które charakteryzuje się handlem, turystyką oraz rozrywką. Każdy podróżnik znajdzie tu coś dla siebie. Gdynia posiada liczne punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego oraz przystanie żeglarskie. Turyści cenią to miasto za Skwar Kościuszki. To najbardziej znany w mieście plac, na którym znajduje się między innymi pomnik Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski”, na której odbywają się liczne uroczystości. Tuż obok placu znajduje się Molo Południowe, z którego turyści mogą podziwiać wysokościowce – SeaTowers. Miłośnicy wycieczek edukacyjnych znajdą tu statek-muzeum, czyli „Dar Pomorza”. Dodatkowo odwiedzając Akwarium Gdańskie turyści mogą zgłębić swoją wiedzę na temat morskiego życia, ale nie tylko. Sopot to już ostatnie miasto wchodzące w skład Trójmiasta. Turyści kochają je ze względu na swój unikalny klimat. Z jednej strony Sopot otacza Trójmiejski Park Krajobrazowy, z drugiej zaś piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej. Obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe przyciągają setki tysięcy gości. Sercem miasta jest ulica Bohaterów Monte Cassino, na której znajdziemy charakterystyczny dla Sopotu Krzywy Domek oraz liczne restauracje, kawiarnie oraz puby. W mieście znajduje się także jedyne w Europie średniowieczne Grodzisko. Jest to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, który posiada zabytki z VIII-X wieku. Charakterystyczna dla Sopotu jest Opera Leśna, czyli najsłynniejsze miejsce kulturalne. Odbywają się tam międzynarodowe festiwale takie jak coroczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Symbolem Sopotu jest najdłuższe drewniane molo w Europie.

Świnoujście.

Świnoujście to kolejne miasto położone na północy Polski, w którym można się zakochać. Jest to klasyk podczas nadmorskich wakacji w kraju. Kurort zlokalizowany jest na 44 wyspach oraz wysepkach. Idealnym odpoczynkiem dla rodzin z dziećmi będzie Park Chopina oraz Zdrojowy. Głodni oraz spragnieni pomoc znajdą w promenadzie. Jest to jedna z najpopularniejszych tras spacerowych w mieście. W sezonie odgrywa ona kluczową rolę w kulturze. Występują tu artyści oraz muzycy. Niedawno odnowiona oferuje turystom tężnie solankowe, fontanny, ringi świetlne oraz zegar wodny. Betonowa nawierzchnia zawiera w sobie wtopione ślady zwierząt. Podróżnicy kochający sport mogą spróbować swoich sił w kitesurfingu. Charakterystycznym zabytkiem w Świnoujściu jest latarnia morska, która zachwyci niezapomnianym widokiem na promy.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto, które dostarczy turystom dużej dawki kulturalnych wrażeń. Dawny port charakteryzuje się organizacją corocznego Sunrise Festival. To jeden z największych festiwali w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie jego trwania można usłyszeć największe gwiazdy muzyki klubowej. Wizytówką Kołobrzegu jest również Grabowy Bindaż, czyli element architektury parkowej. To aleja obsadzona grabami, które tworzą tunel. Turyści, którzy kochają odpoczynek w obecności przyrody znajdą w Kołobrzegu Ekopark Wschodni, który ceniony jest przez swoje walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne oraz florystyczne. Głównym elementem są tu słonawe torfowiska, zwane „Solne bagno”. Przyciąga ono liczne ptaki z całej Europy.

Ustka.

Ustka to miejsce, które zachwyci zarówno rodziny, pary jak i samotnych podróżników. Turyści znajdą tu wiele uzdrowisk, które pomogą im wrócić do pełni sił. Charakteryzują się one specjalnościami takimi jak choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne oraz górnych dróg oddechowych. Powietrze w ustce nasycone jest solanką 3,43% chlorkowo-sodową. Dodatkowy jodek pomaga szczególnie w chorobach tarczycy oraz dróg oddechowych. Jednak Ustka to nie tylko liczne uzdrowiska. To również szereg charakterystycznych zabytków. Są nimi latarnie morskie, domki rybackie, port, promenada czy też willa Red.

Łeba.

W Łebie zakochają się miłośnicy wydm morskich. Miasto stanowi unikalną część krajobrazu Słowiańskiego Parku Narodowego. Wędrujące wydmy przemieszczają się z prędkością kilku metrów na rok, co stanowi osobliwą atrakcję tego regionu. Dodatkowo Łeba na swoim terenie posiada Muzeum Motyli. Liczne gatunki tych zwierząt zbierane są już od 1937 roku. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce. W Łebie turyści znajdą także Labirynt Park Łeba. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych rozpościera się naturalny labirynt, który sprawdza naszą orientacje w terenie.

Północna Polska może zaskoczyć nawet swoich mieszkańców. Warto jest odkrywać piękno swojego kraju, który nieustannie się rozwija. Morze Bałtyckie daje możliwość idealnego wypoczynku oraz całkowitego odcięcia się na chwilę od rzeczywistości. Liczne atrakcje w nadmorskich miejscowościach zapewnią nam dostęp do nieograniczonej kultury oraz rozrywki.

Leave a Reply