Co zabrać ze sobą na wędrówkę po górach?

Góry to dla wielu turystów możliwość odpoczynku oraz zapomnienia o problemach. Możemy dzięki nim rozmyślać oraz wykazywać się sprawnością fizyczną. Bardzo ważnym elementem każdej wędrówki jest odpowiednie zaopatrzenie. Co właściwie zabrać na wędrówkę po górach? Zobaczmy!

Odpowiednie buty.

Góry są azylem dla osób, które nieustannie zmagają się z problemami życia codziennego. Jednak aby cieszyć się w pełni pięknymi widokami musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie górskie. Nie ma nic gorszego niż obtarte stopy oraz towarzyszący temu ból. Problem zaczyna się również, gdy do pokonania mamy jeszcze kilka kilometrów. Przed każdą wędrówką po górach powinniśmy udać się do sklepu obuwniczego lub sportowego, aby odpowiednio dobrać buty. Jeśli chcemy mieć gwarancję skutecznego zabezpieczenia, lepiej zaopatrzmy się w zapasową parę. Zwróćmy uwagę na ich wygodę, przewiewność oraz wagę. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt ciężkie buty szybciej spowodują u nas poczucie zmęczenia.

Naładowany telefon.

Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której padł nam telefon, a słońce zaczyna zachodzić. Urządzenie nie tylko pomaga nam zachować bezpieczeństwo ale również dostarcza nam informacji o między innymi pogodzie oraz odległości od najbliższego schroniska. Jeśli nasz telefon ma słabą baterię powinniśmy zaopatrzyć się w popularne powerbanki, które naładują nasz telefon. Niektóre z nich są w stanie wykorzystać energię słoneczną, aby zamienić ją w prąd.

Coś do jedzenia i picia.

Każdy górski podróżnik musi w swoim plecaku znaleźć miejsce na butelkę wody oraz kanapki. Jest to bardzo ważne podczas długich wycieczek, podczas których nie będziemy mijali żadnych schronisk. Jedzenie jest bardzo ważne w zdobywaniu dodatkowej energii. W tym celu zwracajmy uwagę na małe produkty zawierające dużą ilość białka oraz cukrów. Dodatkowo nie zapominajmy o butelce z wodą. Pamiętajmy, iż niewielki stopień odwodnienia może powodować poczucie zmęczenia oraz senności. Jeśli mamy pojemny plecak powinniśmy również zastanowić się nad termosem z herbatą. Ciepły akcent podczas podróży z pewnością umili nam krótki odpoczynek i pomoże zebrać siły do wędrówki po górach.

Pojemny plecak.

Plecak to symbol każdego podróżnika. Powinniśmy zadbać, aby jego wybór nie był przypadkowy. Decydując się na wycieczkę po górach kupmy droższy, lecz mocniejszy egzemplarz. Zwróćmy uwagę na wygodę noszenia, pojemność, materiał wykonania oraz wytrzymałość. Pamiętajmy, iż zazwyczaj jest to wydatek na długie lata, więc dobrze przemyślmy swoją decyzję. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do wyboru poczytajmy o najlepszych plecakach górskich w Internecie.

Aktualna mapa.

Mapy to przedmiot, który niestety odchodzi w niepamięć. Dzięki ich dostępności w telefonach zapominamy o zabieraniu ich ze sobą podczas górskich wędrówek. Nie zapominajmy jednak o tym, iż nasze telefony nie są bezawaryjne. Ich rozładowanie lub zepsucie może skończyć się poważnym problemem. Bez map możemy nie być w stanie zorientować się gdzie dokładnie się znajdujemy. Zawsze nośmy je ze sobą jako awaryjne koło ratunkowe.

Ciepłe ubrania.

Pogoda w górach często bywa zmienna. Aby zapobiec wychłodzeniu zawsze zabierajmy ze sobą dodatkową bluzę oraz długie spodnie. Nie zapominajmy również o podkoszulce czy też wygodnych skarpetkach. Ważny jest również płaszcz przeciwdeszczowy, który uchroni nas przed przemoczeniem podczas deszczu.

Wybierając się w podróż w góry zawsze dobrze się do tego przygotujmy. Majestatyczne skały mogą być niebezpieczne. Będąc na szlakach zawsze trzymajmy się obowiązujących zasad oraz zaleceń ratowników. Zabierajmy ze sobą wszystkie wyżej wymienione przedmioty oraz wiele innych, które mogą pomóc nam w czasie wędrówki.

Dodaj komentarz